Wkrótce będzie 15.000 bezdomnych

Generalnie temat bezdomności w Irlandii to trochę „never ending story”, a rzecz się ma dramatycznie, jeżeli sprawdzą się przewidywania organizacji charytatywnych.

Przede wszystkim organizacje pomagające bezdomnym mówią, że osób bez dachu nad głową jest znacznie więcej, niż podają oficjalne statystyki, a te już siódmy miesiąc z rzędu pokazują bezdomność na poziomie 10.338 osób.

Wg organizacji charytatywnych, w danych przekazywanych przez Departament Mieszkalnictwa, nie ujmuje się niektórych osób, które nocują na parkowych ławkach, a i czasami na dworcach i w innych dzikich przytuliskach, a to może podnieść ilość bezdomnych o nawet kilkaset osób.

Komentując słowa ministra budownictwa Eoghana Murphy, o rzekomych działaniach rządu w sprawie rozwiązania problemu mieszkaniowego, działacze użyli stwierdzenia, iż to niedopuszczalne, by „kraj pierwszego świata”, miał taka ilość osób bezdomnych. O ile gabinetowe działania będą podejmowane w tak powolny sposób, to wkrótce na wyspie pojawi się kolejne tysiące osób bez dachu nad głową, a ich liczba w niedługim czasie może przekroczyć 15.000.

Skrytykowano też promowany przez Departament Mieszkalnictwa pomysł, by budować domy z wieloma mieszkaniami, ale ze wspólną kuchnią i pokojem dziennym na każdym piętrze. Takie budownictwo wepchnie ludzi do swoistych gett, w których mogą rodzić się zachowania antyspołeczne, a i prawdopodobnie rozwinie się przestępczość, w tym narkotykowa, a zlikwidować będzie ją można, wyłącznie przez wyburzenie siedlisk i przeniesieni mieszkańców w różne miejsca.

Bogdan Feręc

Źr: Organizacje charytatywne

Podziel się:

Nieciekawy tydzień
Johnson wini za wszy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn