Wizyta bez sukcesów

Stało się dokładnie tak, jak przewidywaliśmy w piątkowej audycji Studio Dublin i premier Martin nie może odnotować sukcesu po wizycie w Irlandii Północnej.

Padło podczas odwiedzin Belfastu dużo słów, trochę wskazujących na grożenie palcem, ale poza tym, nic wielkiego się nie stało i impas w zakresie wyłonienia północnoirlandzkiego rządu trwa. Trwa również na swoich pozycjach Demokratyczna Partia Unionistów, która chce przebudowy całego Protokołu Irlandzkiego, nazywanego też z Irlandii Północnej lub Belfastu, co pokazuje, że misja Micheála Martina, nie charakteryzuje się na zwycięską.

Podczas wizyty taoiseach Micheál Martin powiedział:

– Nie ma substytutu dla negocjacji między Unią Europejską a rządem Wielkiej Brytanii w celu rozwiązania problemów związanych z Protokołem z Irlandii Północnej. Nie ma substytutu dla merytorycznej serii negocjacji między Unią Europejską a rządem Wielkiej Brytanii w zakresie rozwiązywania problemów związanych z Protokołem. Zgadzamy się, że podniesiono uzasadnione problemy, ale naszym zdaniem można je rozwiązać.

Tymi słowami, z których niewiele wynika i nic one nie zmieniły, można podsumować podróż premiera do Irlandii Północnej, ale należy dodać, że odbyły się też spotkania biznesowe.

Podczas jednego z takich premier rządu Republiki Irlandii stwierdził:

– Mieliśmy bardzo interesujące spotkanie z biznesową grupą roboczą ds. Brexitu i miło było usłyszeć o wielu korzystnych skutkach Protokołu na liczne sektory gospodarki Irlandii Północnej.

*

Mnie też jest miło poinformować o miłych wrażeniach premiera.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Hiszpańskie wakacje
Nie będzie poszczep
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська