Witamina „D” „lekiem” na Covid

Promocja witaminy D jest kluczem do naszej bitwy na Covid w miesiącach zimowych, powiedziała posłanka Fine Gael.

Emer Higgins wzywa rząd, aby zrobił więcej, aby promować absorpcję witaminy D w populacji i pomagać ludziom z grup słabszych w jej uzyskaniu.

Posłanka Higgins stwierdziła:

– Kiedy mamy do czynienia w miesiącach zimowych z rosnącą liczbą przypadków, musimy zrobić więcej, aby promować stosowanie witaminy D, aby chronić populację przed Covid-19. Nowa kampania informacyjna prowadzona przez HSE na temat korzyści płynących z witaminy D byłaby niezwykle pomocna w tym momencie. Globalne badania pokazują, że udowodniono, że suplementy witaminy D pomagają nam zwalczać infekcje i wyleczyć się z choroby, jednak Irlandia ma obecnie zbyt niskie wchłanianie witaminy D. Niedawne badanie przeprowadzone przez School of Biological and Health Sciences na Technological University w Dublinie sugeruje, że niski poziom witaminy D może być związany z gorszymi wynikami klinicznymi i zwiększoną śmiertelnością wśród osób hospitalizowanych z powodu Covid-19. Wiemy więc, że zwiększenie spożycia witaminy D wśród populacji ma kluczowe znaczenie. Jednak raport z tegorocznego Komitetu Zdrowia Oireachtas wykazał, że 47 procent osób w wieku 18-39 lat w Irlandii ma niedobór witaminy D, podczas gdy niedobór ma również 35 procent osób w wieku 50-59 lat. A w starszej populacji i wśród tych, którzy mają ciemniejszy odcień skóry, niedobór jest poważniejszy, przy czym 64% osób w wieku powyżej 80 lat i ponad 67% mieszkańców domów opieki ma niedobór, podczas gdy 93% społeczności BAME (czarnej, azjatyckiej i mniejszości etnicznej) mają również niedobory. Biorąc pod uwagę to, co wiemy o roli witaminy D w zapobieganiu i wyleczeniu infekcji, nie sądzę, aby nasz poziom niedoboru dobrze wróżył naszej rosnącej liczbie krów, gdy przechodzimy w ciemniejsze zimowe miesiące. Szczepionka i inne środki ochrony zdrowia publicznego oferują nam silną linię obrony przed Covid-19, ale suplementy witaminy D mogą zaoferować kolejną drogę ochrony przed ciężką chorobą lub śmiercią. Chciałbym, abyśmy dostarczali bezpłatne suplementy witaminy D dla osób starszych i z obniżoną odpornością, aby zapewnić, że koszty nie stanowią bariery dla wchłaniania witaminy D. I zgodnie z raportem Komisji Zdrowia Oireachtas, uważam, że rząd powinien opowiadać się za suplementacją 20-25 mikrogramów witaminy D dziennie dla całej dorosłej populacji i wyższych dawek dla grup wrażliwych pod nadzorem lekarza. Nadszedł czas, aby zwiększyć nasze wskaźniki wchłaniania witaminy D w ramach szerszych działań, które pomogą nam przezwyciężyć Covid-19 w miesiącach zimowych.

*

Przerażająco rzadko zdarza mi się bezpośrednio komentować wypowiedzi polityków, ale Pani poseł, przekonała mnie Pani, czuję się w pełni świadomy, że witamina „D”, ochroni mnie przed „koronawajrusem” i biegnę już do apteki, by się nałykać słońca w pigułce, czyli klucza do pandemicznego zdrowia.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: