Wirus z RPA jest w Irlandii od ponad 2 tygodni

Przed świętami dotarła do nas mutacja wirusa SARS-CoV-2 z Wielkiej Brytanii, a teraz, mamy już potwierdzoną odmianę pochodzącą z RPA.

Jak poinformowały władze medyczne kraju, osoba, która przeniosła afrykańską odmianę na wyspę, przybyła do Irlandii w okresie przed świętami Bożego Narodzenia, a teraz mamy tego efekt, czyli coraz więcej zakażeń tym szczepem. Obecnie z odmian wirusa SARS-CoV-2, w Irlandii są dwie, czyli B117 i 501.V2, a obie uznano za bardziej niebezpieczne, ponieważ przenoszą się znacznie łatwiej, niż wirus podstawowy.

Co ważne, wirus przedostał się na wyspę wcześniej, niż wprowadzono blokadę połączeń z Wielką Brytanią i z RPA, więc nie wiadomo, bo wcześniej nie były robione w tym kierunku badania, czy nie znajdował się on na wyspie grubo przed tym, niż informacja o wariantach wirusa. Jest teraz zbyt późno, by oba wirusy mogły być skutecznie powstrzymane, czyli nawet blokady połączeń, nie przyniosą żadnych korzyści, gdyż obie mutacje goszczą na wyspie.

Aktualnie, co wynika z badań, ¼ przypadków zakażeń to te mutacją brytyjską, co może być łączone z dużą ilością zakażeń ogólnych. Zarówno władze HSE, Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, jak i rząd w Dublinie, obawiają się, że wirus z RPA, może dodatkowo pogorszyć sytuację w kraju, więc ilość zakażeń, może wzrastać. Gabinet Micheála Martina ma jednak nadzieję, że rygorystyczne środki bezpieczeństwa zdrowotnego, jakie zostały wprowadzone, pomogą w opanowaniu sytuacji, nawet w przypadku obecności mutacji B117 i 501.V2.

Jeżeli tak się nie stanie, czekać nas mogą kolejne ograniczenia, w tym pozostawienie działających wyłącznie sklepów spożywczych, zamknięcie granic dla ruchu pasażerskiego i przedłużenie blokady poza styczeń.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Kończy się na dekl
Lokalne godziny poli
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian