Wirus w Irlandii wymyka się spod kontroli

Coraz częściej mówi się, że koronawirus zaczyna wymykać się spod kontroli, a powodem jest brak poszanowania przepisów i zaleceń przez mieszkańców kraju.

Oprócz rządu, Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego i lekarzy, o narastającym problemie mówił też dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan, który  jest wyraźnie zaniepokojony wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 i dużą ilością osób, które poddawane są leczeniu szpitalnemu. Ostatnie dni to krajowe wzrosty zakażeń na poziomie przekraczającym znacznie 1000 osób, a to może oznaczać, iż już w końcówce miesiąca, liczby zbliżą się, a nawet przekroczą 2000 chorych dziennie.

Dr Tony Holohan powiedział oficjalnie, że to „eskalacja kryzysu zdrowotnego” i należy zintensyfikować działania, aby zmienić stan epidemiologiczny kraju. Pojawiło się też nowe wezwanie, które skierowane zostało do rządu, by ten poważnie zastanowił się nad podniesieniem stopnia ograniczeń, więc wprowadził nawet 5. poziom obostrzeń i to na terenie całego kraju. Naczelnemu lekarzowi kraju wtórują niektórzy lekarze, a i NPHET skłania się ku wydaniu takiej rekomendacji.

Dr Tony Holohan:

– Jasne jest, że wirus w kraju, nie jest już pod kontrolą. Sytuacja przyspieszyła nawet w stosunku do tego, co przewidywaliśmy tydzień lub dwa temu. Jest to dla nas sprawa bardzo niepokojąca.

Dyrektor medyczny wezwał też rząd, by przeprowadził szczegółowy przegląd sytuacji w kraju i zalecił zmianę poziomów ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Test przed przylotem
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian