Wirus jest zabójczy, czy odwołane wizyty?

Pandemia koronawirusa wywołała niepokojące zjawisko, a tym są odwołane wizyty w szpitalach, co może doprowadzić do zwiększonej ilości chorób, których ze względu na opóźnienia, nie da się już wyleczyć.

Ogółem podczas pandemii odwołano prawie milion wizyt u specjalistów, a w tym roku, anulowanych może być kolejnych 200 000 wizyt ambulatoryjnych i szpitalnych. W związku z tym, tegoroczna sytuacja, nie ulegnie poprawie, a nawet może się zwiększyć i przekroczyć zeszłoroczny poziom 723 000, o ile odwołanych wizyt u lekarzy, nie uda się powstrzymać. Jeżeli liczby zostaną zsumowane, więc doda się dni nich te z tego roku, to odwołanych zostało już 860 000 wizyt u lekarzy, specjalistów lub konsultantów medycznych.

Dane pojawiły się w najnowszym raporcie Irish Hospital Consultants Association (IHCA), gdzie fachowcy przewidują, że pandemia Covid-19, ma wręcz dramatyczny wpływ na osoby z innymi chorobami, które albo nie są w ogóle diagnozowane, albo po postawieniu diagnozy, nie jest podejmowane leczenie. To nie wszystko, co znalazło się w raporcie IHCA, bo mówi się też, że w tym roku, na oddziałach szpitalnych, będzie mniej stażystów, a ich ilość zmniejszy się o ok. 300 osób, więc łącznie zaledwie 734 praktykantów medycznych, wspomagać będzie pracę lekarzy.

Prezes IHCA profesor Alan Irvine powiedział:

– Po raz kolejny te liczby dotyczące czasu oczekiwania wskazują na niszczycielski wpływ nie tylko Covid-19 na zapewnienie opieki pacjentom, ale także ciągłe niedoinwestowanie infrastruktury szpitalnej, pojemności łóżek i inne placówki w ostatnim dziesięcioleciu i niepowodzenie w rozwiązaniu kryzysu rekrutacji oraz zatrzymania konsultantów. Niestety, w perspektywie krótkoterminowej, ze względu na trwający kryzys Covid-19, listy oczekujących ulegną dalszemu wydłużeniu. Wpływ obecnego gwałtownego wzrostu i nieuniknionych opóźnień w świadczeniu opieki szpitalnej będzie szczególnie odczuwalny w drugiej połowie roku, ale także w nadchodzących latach, o ile nie zostaną wprowadzone plany usunięcia zaległości. Obecnie potrzebne jest planowanie, aby zapewnić odpowiednie zasoby usług, by zaspokoić zwiększony popyt. Jednak przy ponad 700 wolnych stanowiskach konsultantów, nasze szpitale doraźne są bardzo słabo przygotowane, aby zapewnić pacjentom opiekę na czas.

*

To tak na koniec, warto się zastanowić, ile osób może umrzeć, ponieważ nie doczekają się diagnozy, a ile zmarło z powodu SARS-CoV-2? Więc te wszystkie plany rządu, które mówią o dofinansowaniu służby zdrowia, zdają się na nic, o ile osoby chore, nie mogły, nie mogą, a i jeszcze przez dłuższy czas, nie będą mogły uzyskać pomocy lekarskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poland honours post-
Przepustka do podró
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian