Wirtualny Sąd Najwyższy

Epidemia koronawirusa w Irlandii już teraz zmieniła dużo, a zmiany będą widoczne również w najbliższej przyszłości i dotyczyć mają całego sądownictwa.

Sąd Najwyższy Republiki Irlandii rozpoznał dzisiaj pierwszą sprawę na wirtualnej sali sądowej, a wykorzystano w niej technologię wideo. To obecnie pierwsza taka rozprawa, gdzie strony i skład sędziowski zasiedli na sali rozpraw wirtualnie, ale wkrótce kolejne sądy wprowadzać będą taki rodzaj prowadzenia procesów, co powinno przyspieszyć tryb orzekania, a i zmniejszy się znacznie jednostkowy koszt prowadzenia przewodu sądowego.

Co ważne, technologia wprowadzona zostanie także w aresztach i więzieniach w całym kraju, a to z kolei ograniczy do absolutnego minimum transport podejrzanych, którzy zostali osadzeni w aresztach śledczych i oczekiwali tam na orzeczenie Temidy. Tak samo postępować się będzie w procesach więźniów starających się o np. przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego, co pozwoli pozostawać im w miejscu odosobnienia, a jednocześnie zapewni uczestnictwo w rozprawie.

System wirtualnych rozpraw wprowadzony zostanie wkrótce w kilku sądach w kraju, a działać będzie pilotażowo, by dostosować go do potrzeb irlandzkiego wymiaru sprawiedliwości oraz wyeliminować ewentualne problemy techniczne.

Nie można spodziewać się jednak szybkiej likwidacji budynków sądowych, bo te w Irlandii pozostaną i nadal prowadzone będą w nich procesy, ale uważa się, że znacznie zmniejszona zostanie ich ilość w znanej nam obecnie formie.

Bogdan Feręc

Źr: Court Service

Polska-IE: Udostępnij...
Bezrobotni będą zb
GROZIŁ POLICJANTOM
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish