„Wiosna – ach to ty?”

Synoptycy z Met Éireann uważają, że wchodzimy już w okres przedwiośnia, co mają pokazywać ich modele meteorologiczne.

Ten tydzień stać się ma punktem zwrotnym w irlandzkiej aurze, bo o ile zdarzą się nam w najbliższym czasie noce z przymrozkami, to dni, będą coraz cieplejsze. Już we wtorek na termometrach powinniśmy obserwować wskazania dochodzące do 11 stopni Celsjusza, a w środę i czwartek, będzie nawet 12 st. C. Nadchodzący tydzień prezentować ma pogodę łagodną pod względem temperatury, ale z dosyć dużą ilością opadów, chociaż i słońca ma być całkiem sporo.

Poniedziałek będzie mieszaniną pogodową, bo będzie zarówno słońce, jak i deszcz, ale możliwe będą też przelotne opady śniegu z deszczem. Takie zjawiska powinny zakończyć się już we wtorek, kiedy znacznie podniesie się temperatura powietrza, a i zmieni układ frontów atmosferycznych, co zwiastuje nadejście wiosny.

Met Éireann dodaje, że nie można jeszcze mówić o całkowitym zaniku przymrozków, bo te, z całą pewnością będą się pojawiać, głównie tam, gdzie niebo będzie w nocy bezchmurne. Większość wyspy znajdować się ma jednak pod wpływem płytkich niżów znad środkowej części Oceanu Atlantyckiego, więc będą one ciepłe, ale wilgotne. Co ciekawe, w kolejce do Irlandii ustawił się już potężny wyż afrykański, który o ile nie zmieni swojej trasy, to w początkach lutego, przyniesie ze sobą suche i ciepłe powietrze saharyjskie. Meteorolodzy zaznaczają, że nie należy się wtedy spodziewać zbyt wiele po wskazaniach termometrów, ale 15 stopni Celsjusza, jest bardzo prawdopodobne.

Całkiem interesujące są perspektywy na przyszły weekend i jeżeli prognoza jest trafna, będzie z temperaturą dochodzącą do 13 stopni Celsjusza, niewielkim zachmurzeniem i symbolicznymi opadami deszczu.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Teoretyczne testy na
McDonald’s: Czy wi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian