Wieszczą opóźnione otwarcie

W pandemii nauczyciele zawsze wyrażali obawy w stosunku do rozwoju całej sytuacji, a i mieli żądania, z jakimi nie występowała żadna inna grupa zawodowa, więc idąc za ciosem, tak jest również obecnie.

Wahająca się ilość przypadków zakażeń koronawirusem, ze wskazaniem na kierunek wzrostowy, dała możliwość wypowiedzi Związku Nauczycieli Irlandii, aby wyrazić zaniepokojenie i opinię, że ponowne uruchomienie szkół, wcale nie musi odbyć się w terminie.

Sekretarz generalny Związku Nauczycieli Irlandii Michael Gillespie stwierdził, że ilość przypadków zakażeń dziennych, jest na poziomie wysokim, co pod znakiem zapytania stawia możliwość otwarcia szkół i zgodnie z harmonogramem zakończenia przerwy świąteczno-noworocznej. Chodzi tu głównie o bliskie kontakty z osobami zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi, co może stanowić ryzyko rozprzestrzenienia się Covid-19 w placówkach edukacyjnych, a i zwiększy się ryzyko przeniesienia wirusa na osoby zdrowe.

Obecnie najwięcej obaw wyrażają nauczyciele szkół średnich, ale i nauczania podstawowego, którzy od dawna mówią, że szkoły, nie są miejscami do końca bezpiecznymi. Te paniczne reakcje nauczycieli, znane są w Irlandii od dawna, a przybierają na sile, co stało się już chyba normą, zazwyczaj przed zakończeniem przerw w szkołach, co zaczyna być wyraźnie widoczne i zwracają na to uwagę rodzice uczniów.

Związek Nauczycieli Irlandii podkreśla, iż tak duża obecnie ilość zakażeń, może być ogromnym wyzwaniem dla szkół, by poradziły sobie w stopniu dobrym z utrzymaniem sytuacji w ryzach, więc ograniczeniem do minimum możliwości przenoszenia koronawirusa w placówkach.

Z opinią nie do końca chce zgodzić się rząd i cały czas stoi na stanowisku, że szkoły wszystkich poziomów, otwarte zostaną terminowo. Gabinet jest też przeświadczony, iż kolejne dłuższe zamknięcie szkół, poczyni więcej szkód dla uczniów, więc utrzymanie placówek edukacyjnych otwartymi, jest jednym z priorytetów Departamentu Edukacji, co podkreślała wielokrotnie minister Norma Foley.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niektóre sektory sz
Martin zażegnał ko
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська