Wielu właścicieli domów może mieć poważne problemy

Jak się okazało, zeznania podatkowe dotyczące wartości domów w wielu przypadkach zostały przez ich właścicieli zaniżone, co może skutkować reakcją Revenue.

Rynkowa wartość domów w Irlandii stale rośnie, chociaż nominalna może być całkiem inna, ale to właśnie na tym pierwszym wskaźniku opiera się Revenue, gdy ocenia złożone deklaracje i obliczone w ten sposób podatki od nieruchomości. Problem ujawnił się chwili, gdy od Urzędów Skarbowych w Irlandii zaczęły napływać deklaracje o wartości domów, a wg ponad pół miliona ich właścicieli domy, w których mieszkają, nie są obecnie warte więcej niż maksymalnie 200 000 €.

Oznacza to, że Lokalny Podatek od Nieruchomości wyliczony został na kwotę 90 €.

To jednak zaczęło budzić wątpliwości Revenue, które już wcześniej zapowiadało, iż daje możliwość wprowadzenia korekt w złożonych deklaracjach, ale na niewiele się to zdało, bo zaledwie garstka właścicieli domów takich zmian dokonała.

Co ważne, w przypadku 360 000 deklaracji okazało się, że właściciele wycenili swoje nieruchomości znacznie poniżej szacunków, jakie przyjęło Revenue, a opierało się wyłącznie na wzroście procentowej stopy wartości nieruchomości.

Wg Revenue, zdarzyły się również deklaracje, w których wartość domu była dokładnie taka sama, jak miało to miejsce rok temu, a to wszystko w chwili, kiedy ceny nieruchomości w kraju są w trendzie wzrostowym. Urzędnicy skarbowi zaczęli więc podejrzewać, iż część właścicieli, podaje nieprawdziwe dane o wartości swoich domów, a to skutkować będzie kontrolami.

O ile Revenue uzna, że wartość nieruchomości jest wyższa od deklarowanej, może podnieść podatek od nieruchomości, oprocentować zadłużenie z tytułu niedopłaty w stosunku 8% rocznie, ale i nałożyć karę porządkową. W niektórych przypadkach Revenue może odebrać sobie zaległości, przejmując część tygodniowych dochodów, ale to w przypadku, gdy właściciel domu odmówi spłaty zaległości lub zapłacenia kary. Sporawy mogą być też kierowane do szeryfa ds. windykacji (komornika), o ile właściciel będzie blokował możliwość ściągnięcia przez państwo należności.

Tylko w ubiegłym roku Skarb Państwa wzbogacił się z tytułu Local Property Tax o 500 mln €, a spodziewano się, że w tym roku kwota będzie znacznie wyższa.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Scott Webb on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jest tylko drożej,
Będzie lepiej niż
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>