Wielu najemców straci mieszkania

Poseł Sinn Féin Eoin Ó Broin widzi dużo problemów, jakie wytworzone zostaną przez nową ustawę, która chronić ma najemców, bo ta, działać będzie osłonowo, ale skorzysta z niej zaledwie garstka osób wynajmujących mieszkania.

Większość najemców, również tych, którzy utracili część zarobków, przestanie być chroniona przepisami o zakazie eksmisji i podnoszeniu czynszów, co może doprowadzić do wzrostu bezdomności. Poseł Eoin Ó Broin wyraził głębokie zaniepokojenie rozwiązaniami, które już jutro pojawią się na posiedzeniu Dáil, a wniesione zostaną przez ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena.

Wg posła Sinn Féin, wszyscy pandemiczni bezrobotni, ale też osoby zagrożone bezdomnością z tytułu niskich zarobków, powinny mieć pełną ochronę państwa w zakresie zakazu możliwości eksmisji.

Poseł Eoin Ó Broin stwierdził:

– W tym tygodniu rząd będzie starał się uchwalić ustawę o najmie lokali mieszkalnych i wycenie nieruchomości 2020. Ustawa zastępuje zakaz eksmisji, zawiadomienia o rezygnacji i podwyżki czynszu wprowadzone w marcu ubiegłego roku. Nowa ustawa o wynajmujących zapewnia ograniczoną ochronę przed eksmisją i podwyżkami czynszu dla najemców, którzy stracili dochody z powodu Covid-19 i którzy składają pisemne oświadczenie właścicielowi oraz Radzie ds. Najemców Mieszkaniowych. Jeżeli jednak ustawa przejdzie w obecnej formie, spowoduje to zniesienie wszystkich innych zabezpieczeń, z jakich korzystają obecnie najemcy. Właściciele znów będą mogli wystawiać ogłoszenia o pustym lokalu, aby zrezygnować z posiadania mieszkania lub wdrożyć takie zawiadomienia, które zostały doręczone przed 27 marca. Wypowiedzenia te były główną przyczyną bezdomności rodzin w ostatnich latach. Zakaz eksmisji z 27 marca spowodował drastyczny spadek liczby rodzin prezentujących się jako bezdomne, a zniesienie tego zakazu nieuchronnie spowoduje wzrost liczby rodzin, uznawanych za bezdomne. Ogólny zakaz podwyżek czynszów wprowadzony w marcowym ustawodawstwie również dobiegnie końca. To spowoduje, że wielu najemców, którzy już płacą wygórowane czynsze, będzie musiało stawić czoła dalszym ich podwyżkom. To po prostu nie do przyjęcia. Jestem również zaniepokojony procesem, w ramach którego, najemcy Covid-19 mający wpływ na dochody, mają otrzymać ograniczoną ochronę w ustawie o wynajmujących. Wielu najemców, szczególnie tych z problemami językowymi, umiejętnościami czytania i pisania, może nie być w stanie zaangażować się w proces pisemnego oświadczenia. W rezultacie mogą stracić prawo do ochrony. Sinn Féin złoży znaczące poprawki do ustawy o dzierżawcach do ministra Darragha O’Briena. Nasze poparcie dla ustawy będzie zależało od tego, czy minister wysłucha naszych obaw i zaakceptuje potrzebę wzmocnienia ustawy.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Varadkar broni decyz
Minister zmieni praw
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish