Wielotysięczny protest przemaszerował przez Dublin

Przynajmniej kilka tysięcy osób stawiło się na sobotnim popołudniowym proteście przeciwko paszportom szczepień oraz innym środkom „dyskryminacji medycznej”, jak mówili uczestnicy.

Przemaszerowano z Parnell Square na D’Olier Street, a następnie kroki uczestników skierowały się pod General Post Office, gdzie odbył się wiec. Przed Pocztą Główną padły też deklaracje, a wiele wypowiedzi, jak np. Rachel Ní Faoláin wskazywało, że osoby bez szczepień, nie są większym zagrożeniem dla społeczeństwa od osób, które otrzymały dwie lub nawet trzy dawki szczepionki. Rachel wyraziła też swoją dezaprobatę dla wprowadzenia i używania covidowych paszportów i świadectw szczepień, a nazwała to swoistym zachęcaniem do dyskryminacji oraz wytworzeniem w kraju nowej mniejszościowej grupy.

Te słowa spotkały się z żywą reakcją uczestników wiecu, a tłum wznosił wiwatujące okrzyki.

Rachel Ní Faoláin powiedziała również, iż „przymus” posiadania i korzystania z paszportów, nie powinien być zaakceptowany w irlandzkim „funkcjonującym demokratycznym społeczeństwie. W ciągu ostatnich dwudziestu miesięcy nasze społeczeństwo przekształciło się w dyktaturę, totalitarną dystopię. Stało się nietolerancyjne… mowa nienawiści wobec nieszczepionych ludzi stała się normą i obecnie rośnie wykładniczo”.

Dostało się też irlandzkim mediom, bo te, zaatakowane i krytykowane były przez Ní Faoláin, natomiast podstawą do tych połajanek było relacjonowanie działań rządu i władz medycznych w zakresie Covid-19. W marszu „Prawdy i Praw Obywatelskich” niesiono też transparenty, a krytycznie wypowiadały się napisami o samej pandemii, jak i o kwestiach zaledwie o te się ocierając.

Podczas marszu i wiecu, żądano powrotu do pełnej swobody decyzji, zarówno tej społecznej, publicznej, jak i szczepionkowej, a jednoczenie, zniesienia ograniczeń, które nie służą niczemu, co zaznaczało wielu uczestników. Niektórzy z protestujących sprzeciwiali się też wyraźnie najnowszemu pomysłowi NPHET, a chodzi tutaj o maski dla dzieci, i jak dodawali, to wręcz tragiczny pomysł, który nigdy nie powinien się pojawić. Jedna z uczestniczek wiecu powiedziała też, iż zakładanie masek dziewięciolatkom i dzieciom starszym, jest „odrażające”.

Ogólnie rzecz ujmując, marsz i wiec odbyły się, by zamanifestować swój sprzeciw przeciwko wprowadzaniu podziałów w społeczeństwie oraz pokazać brak zgody na obowiązujące ograniczenia, a i potencjalnie przyszłe.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Zdjęcie dzięki uprzejmości The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To mogą być świę
Śmierci w kanale sp
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська