Wielkopolskie Śniadanie z Miodem z okazji święta pszczół w niedzielę
8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zaprasza w niedzielę na Wielkopolskie Śniadanie z Miodem do rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu w Kaliszu.
Misją tego święta – jak powiedział w sobotę PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski – jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
„Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2018 r. wspiera pszczelarzy, przeznaczając dla nich każdego roku 2 mln złotych” – powiedział Grabowski.
Do tej pory wielkopolscy pszczelarze dostali łącznie 6 mln zł. Pieniądze przeznaczono na zakup pokarmu dla pszczół i węzy, czyli specjalnego szablonu z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, który umieszczany jest w ramkach w ulach. Z dofinansowania korzystają koła i stowarzyszenia pszczelarskie.
Urząd marszałkowski dotuje też zakup sadzonek drzew miododajnych. Dzięki wsparciu wielkopolskie samorządy sadzą lipy, akacje, klony i drzewa owocowe.
Według Grabowskiego akcja wspierania pszczelarstwa musi być długofalowa, a efekty zacznie przynosić za wiele lat. „Jeśli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja będzie naprawdę trudna. Drzewa są wycinane, nasadzenia są zupełnie przypadkowe i wymierają pszczoły” – powiedział.
Pasjonat i znawca pszczół z Akademii Kaliskiej Janusz Skowroński powiedział PAP, że ponad 70 procent wszystkich roślin na świecie zapylanych jest przez pszczoły.
„A jednym z największych wrogów pszczół jest człowiek. Opryski stosowane w rolnictwie od lat sprawiają, że pszczół ubywa, podobnie jak zmniejszają się tereny, na których rosną pożytki. To powoduje, że owady nie mają co jeść” – powiedział.
Pszczoły, z wyjątkiem matki, która żyje nawet do 5 lat, padają bardzo szybko. Urodzone jesienią robotnice przeżywają od sześciu do dziewięciu miesięcy. Wyklute wiosną, maksymalnie 40 dni. W silnej rodzinie jest od 60 do 80 tysięcy pszczół.
„Pszczoły umierają ze zmęczenia. Najpierw karmią i ogrzewają młode, a później wylatują z ula po pożytek. Tak spędzają około 20 dni i jest to bardzo wyczerpujący czas. Każdego dnia wielokrotnie wylatują w teren i zbierają nektar potrzebny do przeżycia rodzinie i wyprodukowania miodu. W ciągu życia jedna pszczoła produkuje zaledwie 1/12 łyżeczki miodu” – powiedział Skowroński.
I właśnie w celach edukacyjnych – jak podkreślił wicemarszałek – postanowiono zorganizować Wielkopolskie Śniadanie z Miodem. Wydarzenie odbędzie się w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu w Kaliszu w godzinach od 12 do 18.
W programie zaplanowano jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasiekę edukacyjną, stoiska z produktami pszczelimi, pokaz rękodzieła ludowego i degustację miodu.
W Polsce Wielki Dzień Pszczół zainaugurowano w 2013 roku z inicjatywy Akademii Przyjaciół Pszczół. Z tej okazji w całym kraju organizowane są wydarzenia poświęcone pszczołom.
Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ je/