„Wielkiej Brytanii nie można ufać”

Takie słowa padły z ust ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, który skomentował jednostronna decyzję Londynu o przedłużeniu niektórych okresów przejściowych na granicy na Morzu Irlandzkim.

To jednostronne złamanie umowy, powiedział Coveney, a jednocześnie podkreślił, co cytowane jest przez całą brytyjską prasę, że Wielka Brytania, od początku w sprawie brexitu, miała zmienne podejście. W związku z propozycją przesunięcia do października tego roku, niektórych okresów karencji na część towarów, rząd irlandzki opublikował swoją negatywną opinię tej sprawie, a jednocześnie zaznaczył, że Wielka Brytania, pewnymi działaniami, chce odwrócić uwagę od niewywiązywania się ze zobowiązań w zakresie brexitu.

Simon Coveney stwierdził również, iż Irlandia, o ile nic w tej sprawie się nie zmieni, a rozmowy ze stroną brytyjską, nie przyniosą efektów, szukać będzie rozwiązań prawnych, więc wejdzie na drogę postępowania sądowego.

Jeżeli do tego dojdzie, powiedział Coveney, to można się spodziewać, że stosunki pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią, staną się bardziej formalne, natomiast stanowiska, zostaną usztywnione, co nie będzie przynosić niczego dobrego żadnej ze stron. Jak dodał minister spraw zagranicznych, w takim przypadku, może zmienić się również sytuacja w procesie partnerstwa i współpracy w ramach porozumienia wielkopiątkowego, chociaż, jak do tej pory, nie widać, aby w tym zakresie doszło do jakichś zmian i strony współpracują ze sobą, jak miało to miejsce do tej pory.

Wg Coveneya, rząd brytyjski, łamie Protokół Irlandzki, ale i łamie własne zasady, które nakreślił w okresie przejściowym i całym procesie tworzenia umowy wyjściowej.

Na wydarzenia, które mają miejsce na linii Wielka Brytania – Irlandia, zareagował też prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden, który stwierdził, że Protokół Irlandzki, musi być przestrzegany, natomiast USA, będzie z uwagą przyglądać się realizacji jego postanowień. Prezydent Biden dodał, że nie może być tak, aby strony łamały porozumienie, gdyż w łatwy sposób, można doprowadzić do wywołania niepokojów i powrotu do czasów, w których normą były strzelaniny i wybuchające bomby. Biden powiedział również, że łamanie postanowień i umów międzynarodowych, może mieć swoje dalsze konsekwencje, a te odbiją się na współpracy Zjednoczonego Królestwa z Ameryką.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/ RTÉ Radio 1

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian