Wielki test i wielka gra

To test, jest to też gra, gra o wszystko, o honor, o być albo nie być, o przetrwanie, o pozostanie na szczycie, o przejęcie władzy nad całą wyspą.

Kiedy rozpoczęła się kampania wyborcza w Irlandii Północnej, Sinn Féin mówiło, że stanie się to, na co czekali mieszkańcy tego kraju od lat, więc zacznie się naprawa i nadejdzie całkowite uniezależnienie od Wielkiej Brytanii. Deklarowano wtedy, że powstanie gabinet pod wodzą Sinn Féin, a ten doprowadzi do głębokich przemian, zorganizuje referendum zjednoczeniowe i połączy Ulster z resztą Irlandii.

Do tej pory udało się zrealizować plan minimum, więc Sinn Féin wygrało wybory na Północny, jednak nie może jeszcze utworzyć rządu, blokowane przez Demokratyczną Partię Unionistów Jeffreya Donaldsona, Partię Konserwatywną Borisa Johnsona i Porozumienie Wielkopiątkowe.

Abstrahując od tego, załóżmy, że Stormont zaczyna działać normalnie, Michelle O’Neill staje się pierwszą minister Irlandii Północnej i jej gabinet zaczyna pracę. Wtedy właśnie, chociaż już i teraz rozpoczął się wielki test i tytułowa wielka gra, które pokażą, jaką partią jest Sinn Féin. Jeżeli gabinet pod przewodnictwem „SF” powstanie, jeżeli zacznie radzić sobie z problemami, jeżeli społeczeństwo dobrze oceniać będzie działania członków rządu Sinn Féin, partia z całą pewnością może liczyć na dalsze poparcie północnoirlandzkiego społeczeństwa.

To jednak w dłuższej perspektywie może być niewiele lub wiele znaczące, bo przecież należy myśleć też o kolejnych wyborach, czyli tych w Republice Irlandii, a one właśnie zbliżają się wielkimi krokami.

Tak doszliśmy do kolejnych jeżeli i jeżeli Sinn Féin będzie realizować zapowiadany przez siebie na Północy program, jeżeli w ogóle utworzy gabinet, jeżeli da się poznać, jako partia sprawna, jeżeli mieszkańcy Irlandii Północnej nie będą popadać w biedę, szanse na wygrane wybory po południowej stronie wyspy wzrosną. Inaczej stanie się, gdy kryzys parlamentarny w Irlandii Północnej będzie trwać, powstanie inna koalicja, będąca złamaniem Porozumienia Wielkopiątkowego, bo będzie wskazówką, że Sinn Féin nie jest w stanie zrobić w obecnym układzie politycznym absolutnie nic.

Tym samym może to wywołać zjawisko odwrotne do oczekiwań członków ugrupowania Mary Lou McDonald, więc wyborcy z Republiki uznają, iż rządzenie krajem lepiej będzie powierzyć partiom, które od lat tworzyły gabinety, aby ciągłość władzy została zachowana.

Błędem będzie w czasach po kryzysie, gdyż w 2025 roku, roku wyborczym, złe powinno mijać albo być za nami, żeby kraj pozostał bez władzy wykonawczej, czyli rządu.

Test, przed jakim stoi teraz Sinn Féin jest dla tej partii walką o być albo nie być, albowiem przegrana na Północy, równie dobrze może dać przegraną na Południu, czyli cały misterny plan pójdzie w…, jak mawiał Siara Siarzewski w pewnym znanym filmie.

Ważne jest również, aby Sinn Féin po utworzeniu gabinetu na Północy dało się poznać, jako ugrupowanie sprawne politycznie, nieuwikłane w zaprzeszłości historyczne z IRA, ale i takie, które faktycznie działa dla ogółu społeczeństwa. Będzie to również test na sprawność rządzenia Sinn Féin i pokaże nam na Południu, czy partia Mary Lou McDonald, godna jest, aby dać jej władzę w Republice Irlandii.

O ile stanie się inaczej i Północ kolejny raz zostanie wewnętrznie skonfliktowana to Mary i jej ugrupowanie, może przestać snuć wizje przyszłości wyspy pod światłym przewodnictwem Sinn Féin.

Bogdan Feręc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czas na wdrożenie p
UNICEF: Świat jest
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська