Wielki protest przed ambasadą Federacji Rosyjskiej

Wczoraj w godzinach popołudniowych odbył się duży protest przez rosyjską ambasadą, a podczas manifestacji kolejny raz wzywano do wydalenia dyplomatów Federacji z Irlandii.

Na Orwell Road pojawiły się wczoraj tłumy mieszkańców Irlandii, którzy wyrażali swoje wsparcie dla walczącej z rosyjskim okupantem Ukrainy. Było podczas wiecu wiele ukraińskich flag, były też transparenty wzywające do zakończenia wojny i okupacji, ale były też hasła, które skierowane zostały bezpośrednio do irlandzkiego rządu, a ten wzywa się, by nakazał opuszczenie przez rosyjskich dyplomatów wyspy.

Wśród manifestujących znaleźli się ambasador Ukrainy w Republice Irlandii Larysa Gerasko, ale była tam też nasza ambasador Anna Sochańska.

Jej Ekscelencja Larysa Gerasko dziękowała mieszkańcom Irlandii, za udzielanie wsparcia i wszelkiej innej pomocy, jaką uzyskują tutaj i w walczącej Ukrainie jej rodacy, a jednocześnie wyraziła głęboką wdzięczność za gesty solidarności. Ambasador Gerasko dziękowała też Irlandii za wsparcie w zakresie członkostwa i staraniach, jakie czynione są, aby Ukraina stała się członkiem Unii Europejskiej, a i przypomniała, że już 3,5 miliona Ukraińców uciekło przed wojną do innych państw, natomiast ponad 6,5 miliona musiał się ewakuować w inne rejony kraju, by ochronić swoje życie i życie swoich rodzin. Larysa Gerasko podziękowała również za przyjęcie ponad 10 000 ukraińskich uchodźców wojennych przez Irlandię, a jednocześnie wystosowała kolejny apel, aby wydalić większość rosyjskiego personelu dyplomatycznego z Irlandii.

Takie kroki obserwowane były w ostatnich dniach, podkreśliła Larysa Gerasko, która jako przykład podała Polskę. Wezwała też władze Republiki, by nie stały biernie w tej sprawie i nie czekały na decyzję władz Unii Europejskiej.

Gerasko powiedziała:

– Rosja nadal niszczy nasz kraj, nasze dzieci i naszą przyszłość.

Do zgromadzonych przemówiła też ambasador Sochańska, ale i ambasador Gruzji George Zurabashvili, którzy krytykowali postępowanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i Federacji Rosyjskiej.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ambasador Wielkiej B
Studio Dublin – 25
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська