Wielki Brat będzie patrzył

Ustawa Partii Pracy ma kluczowe znaczenie w walce z nielegalnym pozbywaniem się śmieci, ale nie gwarantuje, że wykorzystywana będzie tylko do tego celu.

Senator Partii Pracy Mark Wall przedstawił w Seanad przełomową ustawę, która pozwoliłaby na wykorzystanie telewizji przemysłowej w ściganiu przestępstw związanych z nielegalnym pozbywaniem się odpadów. 

Ustawa o samorządzie lokalnym (wykorzystanie telewizji przemysłowej w ściganiu przestępstw) Act. 2021 jest wynikiem wzrostu nielegalnego wysypywania śmieci w Irlandii. Rozpoczynając projekt ustawy, Senator Wall podkreślił potrzebę zdrowego rozsądku w tej kwestii. 

Senator Wall powiedział:

– Jednym z nielicznych pozytywów tej blokady jest liczba naszych obywateli, którzy chodzą i ćwiczą w granicach 5 km, które obowiązują w tym czasie. Jednak ten wzrost ruchu doprowadził również do uświadomienia sobie przez tak wiele z tego, co robimy dla naszego środowiska. To, co ludzie widzą w większej liczbie, to po prostu wandalizm środowiskowy. Prosty fakt jest taki, że nielegalne składowanie odpadów, wymyka się spod kontroli. Problem nie ogranicza się do naszych odległych, pięknych krajobrazów, chociaż i tam jest widoczne. Problem ten występuje na głównych ulicach naszych miast, głównych drogach biegnących przez nasze miasta, a także na każdej drodze drugorzędnej i pasie ruchu w naszym kraju. Ustawa ta umożliwiłaby korzystanie z telewizji przemysłowej przez nasze władze lokalne w celu ułatwienia zapobiegania, dochodzenia, wykrywania i ścigania przestępstwa nielegalnego dumpingu. Nie ulega wątpliwości, że telewizja przemysłowa może być i jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z plagą nielegalnego pozbywania się odpadów. Liczby zaangażowane w sprzątanie tego wandalizmu są oszałamiające. Samorządy w Kildare, Meath i południowym Dublinie wydają średnio 3 miliony euro rocznie na sprzątanie. Jeśli powielono by to we wszystkich naszych 31 władzach lokalnych, to marnowalibyśmy średnio 90 milionów euro rocznie na sprzątanie. Oczywiście ta liczba nie obejmuje wielu godzin wolontariatu, które tak wiele grup i osób poświęca każdego roku, starając się utrzymać czystość w swoich miejscowościach. Chociaż chcę pochwalić tych wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas na zbieranie śmieci i usuwanie nielegalnych śmieci, po prostu nie powinniśmy tolerować żadnego rodzaju zaśmiecania w tym kraju. Potrzebujemy wykrywania i ścigania osób, które po prostu czują, że stoją ponad prawem. Zaproponowana ustawa jest pierwszym i najważniejszym krokiem w walce. Korzystanie z kamer w tych lokalizacjach zapobiegnie dumpingowi, jeśli ten projekt przejdzie – to takie proste.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Dajcie najemcom odpo
Bliźniacze miasta,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian