Wielka Sobota w Irlandii – Pogrzeb śledzia

Drzewiej bywało, iż to już Wielka Sobota w Irlandii, stawała się pierwszym dniem obchodów Triduum Paschalnego, a w tradycji było, aby przynieść z kościoła do domu wodę święconą.

Wierni mówili wtedy, iż zwyczaj nakazuje, by wypić z niej trzy małe łyki oraz pokropić całą przebywającą w domostwie rodzinę. Niektórzy, głównie na wsiach, przenosili również ten zwyczaj na zwierzęta, a skrapiali nią również wszystkie budynki, jakie były w gospodarstwie.

Najbardziej chyba egzotycznym irlandzkim zwyczajem był jednak pogrzeb śledzia, czemu przewodniczył miejscowy rzeźnik. Ten właśnie, zatykał na kiju śledzia i maszerując przez wieś lub miasteczko, nawoływał, aby mieszkańcy przyłączyli się do niego i wspólnie, pogrzebali ten symbol 40-dniowego postu. Zdarzało się, że te swoiste procesje maszerowały wiele kilometrów, a zbierało się wtedy kilka wsi, które wspólnie, kończyły okres Wielkiego Postu. Podczas marszu na miejsce pochówku śledzia, mieszkańcy pastwili się też nad truchłem śledzia, biczując je i obrzucając błotem. Po dotarciu na miejsce, a tym był zazwyczaj teren poza wioską lub miasteczkiem, kopano niewielki dołek, gdzie śledź kończył swój pogrzeb. W wielu miejscach, gdzie przepływały rzeczki lub strumyki, zwyczaj zmienił się w topienie śledzia, bo tam kończyło się maltretowanie znienawidzonej przez okres postu ryby.

Dlaczego ów śledź był tak znienawidzony? W okresie 40-dniowego postu, mieszkańcy Irlandii odmawiali sobie jedzenia jakiegokolwiek mięsa, a nawet jaj, a jedynym mięsem, jakie było spożywane, był właśnie śledź.

W sobotni wieczór zbierano się natomiast w kościołach i czuwano przy zainscenizowanym grobie Jezusa. Godzinę przed północą, w kościołach gasły wszystkie światła, a świeciła się wtedy tylko jedna świeca, Paschał.

Taki był w Irlandii wstęp do Wielkanocnej Niedzieli.

Bogdan Feręc

Źr: Heritage Ireland

Polska-IE: Udostępnij
241 osób na obowią
Rząd powinien przys
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian