Wielka Brytania zaczyna szczepić

Nie czekając na decyzję unijnych organów zdrowia, Wielka Brytania zadecydowała, że od dzisiaj, rozpoczyna szczepienia przeciwko Covid-19.

„V-Day”, jak mówi się w Zjednoczonym Królestwie, będzie pierwszym, kiedy rozpoczyna się czas unieszkodliwiania wirusa, twierdzą tamtejsze władze. Koronawirusowa szczepionka dostępna będzie od dzisiaj dla pracowników służby zdrowia oraz osób starszych, które najbardziej narażone są na powikłania po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Szczepienia wykonywane będą we wszystkich częściach Wielkiej Brytanii, więc również w Irlandii Północnej, a na całym obszarze UK, wyznaczono, jako punkty szczepień, kilkadziesiąt szpitali.

Szef brytyjskiego National Health Service Sir Simon Laurence Stevens powiedział, że to punkt zwrotny w walce z wirusem, a w pierwszej kolejności szczepieniom poddane zostaną osoby pracujące w służbie zdrowia, w wieku powyżej lat 80 i z grup podwyższonego ryzyka. Szczepionka, jak dodał Stevens, dla ogółu społeczeństwa dostępna będzie w początkach przyszłego roku.

 Sir Simon Laurence Stevens:

–  Jutro rozpocznie się największa w naszej historii kampania szczepień, oparta na sukcesach poprzednich kampanii przeciwko chorobom takim jak polio, zapalenie opon mózgowych i gruźlica. Szpitale, a następnie lekarze pierwszego kontaktu i farmaceuci, gdy będzie dostępnych więcej szczepionek, będą się szczepić co najmniej do następnej wiosny. W międzyczasie będziemy nadal bardzo uważać, ale jeśli to zrobimy, myślę, że są szanse, że jutro spojrzymy wstecz, jako na decydujący punkt zwrotny w walce z koronawirusem. Minie kilka tygodni, zanim szczepionka dostępna będzie dla wszystkich.

W pierwszej fazie dostaw na brytyjski rynek trafiło 800 000 dawek szczepionki Pfizer-BioNTech, a zaszczepionych zostanie 400 000 osób.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian