Wielka Brytania traci w oczach irlandzkich przedsiębiorców

Z każdym dniem mniej towarów rejestrowanych było na przeprawy promowe łączące Irlandię z Wielką Brytanią, co dało ogromny spadek ilości ruchu towarowego.

Jeszcze rok temu, na promach z Wielkiej Brytanii do Irlandii, przewieziono w styczniu ponad 34 000 ciężarówek, a teraz było ich zaledwie 17 500. Podobnie było w przypadku transportów towarowych w odwrotnym kierunku i z Irlandii do Wielkiej Brytanii, odpłynęło 16 900 transportów ciężarowych. W styczniu 2020 roku ilość odprawionych towarów do UK, sięgnęła prawie 30 000 transportów, co pokazuje, jak nasz wschodni sąsiad, traci na znaczeniu gospodarczym dla Irlandii.

Głównym problemem dla eksporterów i importerów z Irlandii są obecnie cła, jakie zostały wprowadzone na wiele towarów, ale i przepisy oraz kontrole celne, a od tych Irlandia została odzwyczajona, poprzez jej obecność w Unii Europejskiej.

Wg źródeł rządowych, ilość transportów do i z Wielkiej Brytanii, nadal będzie się w tym roku zmniejszać, ale zyskiwać będą na popularności inne kraje, z którymi już teraz, irlandzki biznes chętnie współpracuje.

W porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego ilość rejestrowanych towarów na trasach bezpośrednio łączących wyspę z kontynentem wzrosła już o ponad 100%. Z opinii eksperckiej grupy rządowej ds. transportu wynika również, że ten rok będzie na trasach na kontynent rekordowy, głównie pod względem wzrostu ilości transportów. Obecnie, co zaznaczył Departament Transportu, największym zainteresowaniem cieszą się połączenia promowe z Francją, ale rośnie też ilość frachtów do Danii oraz innych proponowanych przez przewoźników portów.

Irlandzkie Ministerstwo Transportu poinformowało również, że już wkrótce, uruchamiane będą kolejne trasy z wyspy na kontynent europejski, a stanie się tak w odpowiedzi na oczekiwania tutejszych importerów i eksporterów.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Transport

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian