Wielka Brytania rozstaje się z Huawei

Rząd Wielkiej Brytanii zadecydował o zaprzestaniu współpracy z koncernem Huawei, co oznacza, że chiński potentat elektroniczny, nie będzie wdrażał w tym kraju technologii 5G.

Sprawa jest trochę zaskakująca, ponieważ wcześniej o ile sprawdzano poziom zagrożeń płynących ze strony firmy Huawei, to nie wspominano, aby takie działania były możliwe. Obecne decyzja Downing Street może sugerować, iż w tej sprawie Brytyjczycy zawiązali koalicję z Amerykanami, bo to przecież Donald Trump, rozpoczął krucjatę przeciwko Huawei.

Gabinet Borisa Johnsona zapowiedział, że Huawei, nie będzie już zajmowało się rozwojem technologii 5G na terenie Zjednoczonego Królestwa, a powodem są „obawy o stan bezpieczeństwa kraju”.

Chiński koncern Huawei działać będzie w zakresie technologii 5G do końca tego roku, a następnie musi zaprzestać wszelkich prac w tym zakresie w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że flagowy projekt Chińczyków, został właśnie storpedowany przez kolejny kraj, a to może zagrozić również stosunkom gospodarczym na linii Londyn – Pekin. Dużo do powiedzenia w tej sprawie miały różne agencje bezpieczeństwa z Wielkiej Brytanii, więc również wywiad, który od kilku miesięcy słał do rządu informacje, iż chińska technologia 5G, nie gwarantuje bezpieczeństwa i może być zagrożeniem dla całego kraju.

Wcześniej brytyjski rząd wydał koncernowi Huawei zezwolenie na ograniczone wdrażanie technologii 5G na terenie Królestwa, jednak ta decyzja została właśnie cofnięta.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE: Udostępnij...
Nowy minister Zielon
Kiedy koronawirus w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish