Wielka Brytania ostro przygotowuje się do wyjścia z UE

Minister w gabinecie Borisa Johnsona Michael Gove powiedział o przygotowaniach, jakie poczyni wkrótce Wielka Brytania, w zakresie budowy nowej infrastruktury granicznej.

Minister Gove powiedział, że okres przejściowy zakończy się w terminie, więc Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej pod koniec grudnia 2020 roku. Tym samym zaistnieje potrzeba wzmocnienia kontroli granicznych, a na ten cel Downing Street planuje wydać 705 mln funtów, które przeznaczone zostaną na budowę infrastruktury granicznej oraz zatrudnienie dodatkowych pracowników na granicach. Wielka Brytania rozwijać będzie jednocześnie technologię graniczną, by zapewnić funkcjonalność systemu odpraw i pełnić będzie też rolę nadzorczą na granicach.

235 mln £ wydatkowane zostanie na personel i systemy teleinformatyczne, zaś 470 mln £ znajdzie zastosowanie w rozbudowie infrastruktury portowej oraz śródlądowej, a także na wprowadzenie nowych procedur celnych.

Aktualna zapowiedź dotyczy wyłącznie granicy z Unią Europejską, jednak z wyłączeniem granicy lądowej w Irlandii Północnej, gdyż w tym zakresie, wytyczne pojawią się w najbliższych tygodniach.

Minister Michael Gove:

– Przywracamy kontrole nad naszymi granicami i opuszczamy jednolity rynek oraz unię celną pod koniec tego roku, przynosząc zarówno zmiany, jak i znaczne możliwości, na które wszyscy musimy się przygotować. Dlatego właśnie ogłaszamy ten duży pakiet inwestycji. Z późniejszą umową z UE lub bez niej, te 705 milionów funtów zapewni, że niezbędna infrastruktura, personel techniczny i graniczny będą na miejscu, dzięki czemu nasi handlowcy i przemysł przygraniczny będą w stanie zarządzać zmianami, a także wykorzystywać szanse, gdy będziemy tworzyć fundamenty najbardziej skutecznej i bezpiecznej granicy na świecie.

W tej sprawie swój punkt widzenia przedstawił też premier Micheál Martin, który jest przekonany, że potrzebne są „ustalenia w pilnych ramach czasowych”, które dotyczyć będą granicy Republiki z Irlandią Północną. Premier Martin zaniepokojony jest również brakiem postępu w rozmowach między Londynem a Brukselą i uważa, że obecnie powinniśmy znać już znacznie więcej szczegółów. Dla Martina ważna jest też naprawa nadszarpniętych nieco stosunków pomiędzy rządem Republiki a Zjednoczonego Królestwa, jednak jak dodał, pierwszy krok został już w tej sprawie postawiony, więc jego rozmowa z Borisem Johnsonem, miała być owocna i daje nadzieję, iż uda się dojść do porozumienia. Premier Micheál Martin jest przekonany, iż granica na wyspie nie powróci, bo mówi o tym podpisany przez Wielką Brytanię protokół irlandzki.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdjęcie dzięki uprzejmości RTÉ

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish