Wielka Brytania opublikuje dzisiaj nowe zasady podróży międzynarodowych

Rząd w Londynie ogłosi dzisiaj zmiany, jakie wejdą w życie po 17 maja tego roku, a dotyczyć mają podróży międzynarodowych.

Królestwo przyjęło system „sygnalizacji świetlnej”, więc właściwie taki sam, jaki obowiązuje w Unii Europejskiej, a podzieliło go na kilka kategorii, uzależnionych od poziomu zakażeń w danym kraju. Obecnie zapowiedziano podanie do wiadomości ogólnych zasad podróżowania po 17 maja, a szczegóły pojawią się do końca tego tygodnia.

Na liście podróży znajdą się więc kraje potencjalnie oznaczane na zielono, czyli bez ograniczeń podróżowania, ale będą też takie, oznaczone kolorem czerwonym, a to oznaczać ma zakaz podróży. Zmianie ulegną również zasady obowiązujące po przybyciu do Wielkiej Brytanii i kolor zielony oznacza podstawowe środki ochrony przed koronawirusem, w tym test przed rozpoczęciem i po zakończeniu podróży, a kolor czerwony może oznaczać izolację do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2.

Premier Boris Johnson już wcześniej zapowiedział, że jego rząd robi wszystko, aby możliwe stało się letnie podróżowanie do jak największej ilości państw, ale zaznaczył, że dużo zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej na świecie oraz w samej Wielkiej Brytanii. Premier Johnson dodał, iż jego celem jest teraz zaszczepienie większości Brytyjczyków, a spodziewa się tego już do lipca, chociaż nie mógł powiedzieć, by cała akcja podawania szczepionki, przebiegała bez zakłóceń.

Londyn ogłosił również, iż zbliża się do decyzji, iż osoby zaszczepione, będą mogły uczestniczyć w wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych, przy zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa zdrowotnego. Rozporządzenie w tym zakresie pojawić się ma jeszcze w tym miesiącu.

Nie ma natomiast jasności w przypadku covidowych paszportów, bo chociaż wielu parlamentarzystów z UK przychylnych jest temu rozwiązaniu, to jednak jest też spora grupa przeciwników. Sprawa omawiana będzie przez Westminster w tym tygodniu, a następnie zajmie się nią Downing Street.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wyjątki od obowiąz
Rewolucyjna szczepio
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian