Wielka Brytania może zawiesić protokół irlandzki

Premier Boris Johnson zapowiedział, że jego rząd, może wkrótce zawiesić obowiązywanie części protokołu irlandzkiego, jeżeli sytuacja z dostawami do Irlandii Północnej, nie zostanie szybko ustabilizowana.

W tej sprawie Boris Johnson chce się oprzeć na umowie wyjściowej i artykule 16 protokołu irlandzkiego, który mówi, że każda ze stron, może tymczasowo zawiesić obowiązywanie części przepisów, w celu rozwiązania problemów w przepływie towarów, w tym z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Artykuł 16 mówi też, iż można go użyć, jeżeli zaistnieją inne ważne problemy gospodarcze, społeczne lub środowiskowe, ale tylko wtedy.

Na trudną sytuację północnoirlandzkiego handlu detalicznego uwagę brytyjskiego rządu zwrócił poseł Demokratycznej Partii Unionistów Jeffrey Donaldson, który w Westminsterze stwierdził, że klienci z Irlandii Północnej, cierpią z powodu braku niektórych towarów. Problemem są też wg Donaldsona przesyłki pocztowe, które docierają do mieszkańców Północy z dużym opóźnieniem, a Królewska Poczta, tłumaczy to nowymi przepisami, jakie zaczęły obowiązywać po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Irlandia Północna ma też problemy z importem części zamiennych i surowców do produkcji, co odbija się na stanie tamtejszej gospodarki, referował poseł DUP.

Boris Johnson odpowiedział na te stwierdzenia, iż kłopoty, nie są takich rozmiarów, jak przedstawił to poseł Donaldson, chociaż potwierdził, że pewne opóźnienia występują, a są związane z początkowym okresem obowiązywania nowych przepisów. Johnson dodał, że o ile sytuacja będzie się przedłużać, on i jego rząd, bez wahania wprowadzą w życie postanowienia artykułu 16.

W tej sprawie wypowiedział się również minister ds. Irlandii Północnej, który zapewnił, że szuka już rozwiązań, które zlikwidują obecne niedogodności.

Współpracę z Londynem w sprawie rozwiązania problemów z dostawami zapowiedziała liderka Demokratycznej Partii Unionistów i jednocześnie premier Irlandii Północnej Arlene Foster, która powiedziała, iż spotka się w tych dniach z ministrem ds. Irlandii Północnej Brandonem Levisem i ministrem ds. gabinetowych Michaelem Gove.

Decyzja o czasowym zawieszeniu protokołu irlandzkiego może, ale nie musi, mieć wpływu na granicę z Republiką Irlandii, chociaż ta kwestia będzie dopiero omawiana w Stormont i Westminsterze. Republika, nie zgłasza jeszcze żadnych uwag do deklaracji premiera Johnsona i z uwagą obserwuje rozwój sytuacji.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Celem zniesienia ogr
Stena Line zwiększa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian