Wielka Brytania może popsuć rynek sprzedaży aut używanych w Republice

Zgodnie z nowymi regulacjami, które weszły w życie 1 stycznia tego roku, import samochodów z „państw trzecich”, obłożony jest podatkiem w wysokości 21%.

To czyni, jak w przypadku samochodów używanych, które jeszcze niedawno sprowadzane były z Wielkiej Brytanii, import właściwie nieopłacalnym, a jednocześnie poprawia sytuację sprzedaży w kraju. Dealerzy samochodowi twierdzą, że zainteresowanie autami używanymi jest spore, jak na okres, w którym się znajdujemy, czyli w piątym poziomie ograniczeń, ale klienci, nadal poszukują samochodów stosunkowo młodych i w niskiej cenie.

Ogólna sprzedaż samochodów jest na niskim poziomie, ale już wkrótce może być jeszcze niższa, bo Wielka Brytania, planuje pewne działania, a te, z całą pewnością wpłyną na sprzedaż aut z drugiej ręki.

Brytyjski rząd rozpoczął jednostronne działania, które w konsekwencji doprowadzić mają do obniżenia podatku od samochodów importowanych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. W związku z tym podatek VAT i importowy nie będzie w tym przypadku pobierany, a to z kolei znacznie obniży ceny aut używanych. Tym samym, ponownie, zakup samochodu używanego z Wielkiej Brytanii, zacznie być opłacalny, ale trzeba będzie takie auto kupić w Irlandii Północnej. Jakby tego było mało, dealerzy z Irlandii Północnej, otrzymali zgodę na obniżki swoich marż, co dodatkowo wpłynie na obniżenie cen samochodów używanych.

Poprzez obniżenie podatku od towarów i usług oraz podatku importowego, samochody z UK sprowadzone do Irlandii Północnej, będą znacznie tańsze od tych na rynku krajowym, gdyż zakup samochodu w Irlandii Północnej, o ile pojazd zostanie tam zarejestrowany, na podstawie przepisów protokołu irlandzkiego, może w niekiedy odbywać się bez opłat celnych. W innym przypadku nawet przy założeniu, że cło i VAT zostaną odprowadzone do Revenue, zakup samochodu używanego na Północy, w rachunku końcowym, także może być bardziej opłacalny, a to ponownie wpłynie na sprzedaż aut w Republice. Może dziać się też tak, że samochód kupiony w Wielkiej Brytanii, zarejestrowany zostanie w Irlandii Północnej przez osobę prywatną, ale z jeździć będzie po Republice, bo i taka możliwość istnieje, ale należy pamiętać, iż Revenue, dosyć dokładnie kontrolować będzie takich nabywców.  

Szef Revenue ds. ustawodawstwa i polityki VAT Dermot Donegan powiedział:

– Nie pozwolimy na trasowanie samochodów przez Północ z Wielkiej Brytanii na Południe i tutaj bez zapłaty podatku VAT i ceł, w przypadku gdy dealer wprowadzający samochody przez port w Dublinie musiałby zapłacić podatek VAT i cło. Wysyłamy też sygnał ostrzegawczy do wszystkich, którzy chcą kupić samochód i zarejestrować w Irlandii Północnej – po prostu bądź niesamowicie ostrożny, zrób z należytą starannością, bo może się okazać, że urzędnicy skarbowi i tak poproszą o zapłacenie podatku i cła.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij
Prawdopodobne są sz
Wysoki przedstawicie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian