Wielka Brytania lekko zmienia ton

Do tej pory władze Wielkiej Brytanii prezentowały raczej twarde stanowisko w kwestii negocjacyjnej i swojego wyjścia z Unii Europejskiej, ale akcenty właśnie zostały stonowane i wydaje się, że nastawienie do negocjacji oraz umowy brexitowej, jawi się mniej radykalne.

W dzisiejszym porannym programie stacji BBC minister spraw zagranicznych Dominic Raab zapytany został, czy umowa z UE, będzie zawarta?

Raab odpowiedział, że negocjacje trwają, ale jest przekonany, że porozumienie, nadal można osiągnąć. To wyraźnie inne zdanie, niż to, które jeszcze przed tygodniem prezentowane było przez brytyjski MSZ, bo mówiono wtedy, że Wielka Brytania, chronić będzie swój rynek, obywateli i nie będzie jej zgody na warunki, jakie nie będą odpowiadały Londynowi.

Teraz jednak minister Raab stwierdził:

– Rozmawiałem wczoraj z Davidem Frostem, sprawy są tam, gdzie są. Premier rozmawiał z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, a negocjacje trwają. Powiedziałbym, że nadal sprowadza się to do dwóch podstawowych kwestii. Jest postęp, ale musimy sprawdzić, czy to wystarczy, aby przekroczyć tę granicę. W przypadku Wielkiej Brytanii w grę wchodzą pewne podstawowe interesy, kwestie związane z demokratycznymi zasadami dotyczącymi kontroli naszych praw, kontroli naszych łowisk, jako niezależnego państwa nadbrzeżnego. Nie sądzę, abyśmy mogli je odrzucić na bok. Jednak, jeżeli UE wykaże się elastycznością, dobrą wolą spotkania z nami w połowie drogi, jestem przekonany, że umowa jest nadal możliwa. 

Nie można w tym przypadku stwierdzić, iż jest to całkowita zmiana frontu, bo takiej nie należało, ale i nie można oczekiwać, ale widoczne staje się przestawienie tonu wypowiedzi z twardego, na łagodniejszy i bardziej koncyliacyjny.

Minister Dominic Raab pytany był również o kwestie związane z Irlandią Północną, więc o granicę lądową z Republiką Irlandii. Powiedział wtedy, chociaż tutaj wydaje się być nieustępliwy, iż jest „przekonany”, że rozwiązania, które zostały przyjęte, ale i kolejne kroki, wskażą USA, nawet po przejęciu prezydentury przez Joe Bidena, iż Królestwo dochowuje umów międzynarodowych.

Dominic Raab:

– Mówiliśmy bardzo jasno, że jesteśmy absolutnie zobowiązani do przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego, ale naszym argumentem jest, i dobrze byłoby mieć okazję, gdy byłem w Waszyngtonie, aby wyjaśnić, że to UE zaakcentowała inny scenariusz, który nie jest zdaniem UK. Chcemy rozwiązać wszystkie te problemy z UE – oczywiście negocjacje trwają, jest duża szansa na porozumienie, jeśli uzyskamy od UE elastyczność w zakresie rybołówstwa i równych szans. Jestem przekonany, że podejdziemy do wszystkich tych kwestii z wyczuciem, poprawnie i jak powiedziałem, bardzo uważnie słuchamy naszych amerykańskich przyjaciół, szczególnie związanych z irlandzkim lobby, bo oni czują się bardzo zaangażowani w Porozumienie Wielkopiątkowe, rozumiemy to i składam hołd temu, co zrobili George Mitchell i Bill Clinton, ale to nie Wielka Brytania naraża to na ryzyko, bo jest to podejście UE.

Z jednego ze zdań można też wysnuć wniosek, iż porozumienie, jakie zawarto w 1998 roku, więc chodzi również o brak granicy na wyspie, Wielka Brytania uzależnia od umów o rybołówstwie i równych szansach, a to zaczyna być swoistym szantażem.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Polska-IE: Udostępnij
Program specjalny Ra
Studio 37 Dublin Int
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian