Wielka Brytania chce wyjść, ale chce zachować prawa państwa członkowskiego

Michele Barnier stwierdził na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), że Wielka Brytania zaczęła stosować bardzo dziwną taktykę negocjacyjną w kwestii swojego opuszczenia unii celnej.

Ogólnie idzie o to, że Brytyjczycy są przekonani, iż mogą wyjść z Unii Europejskiej, mogą też opuścić unię celną, ale zachować większość praw, które przynależne są krajom członkowskim, więc proponują porozumienie, które jest łudząco podobne do umowy handlowej obowiązującej członków UE. Z taką propozycją nie zgodził się główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier i poinformował stronę brytyjską, iż ta powinna w najbliższym czasie przedstawić realne propozycje, jeżeli porozumienie ma być osiągnięte w przewidzianym na to okresie, czyli w ciągu czterech miesięcy.

Barnier uznał za niedopuszczalne, aby Wielka Brytania, jako kraj trzeci, mogła korzystać z takich samych praw handlowych z Unią Europejską, z jakich korzystają państwa członkowskie, gdyż będzie to nieuczciwe i krzywdzące w stosunku do innych partnerów handlowych Unii Europejskiej, w tym dla Kanady i Japonii.

Michel Barnier:

– Wielka Brytania wymaga od UE znacznie więcej niż Kanada, Japonia i inni partnerzy. W wielu obszarach stara się zachować korzyści wynikające z bycia państwem członkowskim, czyli handlu bez ograniczeń. Stara się też wybierać najbardziej atrakcyjne elementy jednolitego rynku (UE) bez jakichkolwiek zobowiązań wynikających z bycia krajem członkowskim.

Wg Barniera, Wielka Brytania chciałaby obecnie wynegocjować bezcłowy dostęp do rynku unijnego, a jednocześnie uzyskać unijne kontyngenty handlowe i kwoty połowowe, co pozwoli jej omijać ograniczenia celne, jakie na kraj trzeci współpracujący z Unią Europejską nakładają regulacje Światowej Organizacji Handlu. Na takie działanie Unia Europejska nie może dać zgody, więc i dać zielonego światła na prowadzenie dalszych negocjacji pod dyktando pomysłów Londynu.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij...
Nowa marka w Dublini
POLICJANCI POMOGLI K
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish