Wiele małych i średnich firm może zniknąć z rynku

W najnowszym opracowaniu dotyczącym małych i średnich firm, mówi się, że z powodu wprowadzonych ograniczeń, pokaźne grono niewielkich przedsiębiorstw, straciło miliardy euro.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w przypadku jednoosobowych firemek, które mocno jeszcze odczuwają skutki wprowadzonej blokady, a nawet uwolnienie runku, nie poprawiło sytuacji finansowej wielu z nich. Jak czytamy w dokumencie Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI), od marca do czerwca, małe i średnie firmy straciły od 6 do 10 miliardów euro, co spowodowane było covidowymi obostrzeniami.

W małych i średnich firmach pracuje obecnie około miliona osób, a cały sektor, doznał „bezprecedensowego szoku ekonomicznego”, przekonują twórcy raportu. ESRI dodaje, że szybkość i skala koronawirusowych zniszczeń wśród małych i średnich przedsiębiorstw, „wykracza poza wszelkie doświadczenia ekonomiczne, nawet te wojenne”.

Swoje wyliczenia ESRI opiera na ankiecie, jaką przeprowadzono wśród właścicieli małych i średnich firm, a szacunkowe dane mówią, o utracie dochodów na poziomie od 6 do 10 miliardów euro. Na tym nie koniec, bo straty, większość przedsiębiorstw pokrywała i pokrywa z rezerw własnych, ale te, są już na wykończeniu, więc albo małe i średnie firmy doczekają się prawdziwego wsparcia rządu, albo zmuszone będą zakończyć działalność.

ESRI podaje też prognozę strat, jakie w tym zakresie badań mogą mieć miejsce do końca roku, a będzie to w przybliżeniu od 8 do 12,3 miliarda euro.

Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych poinformował również, że najbardziej zagrożonymi obecnie sektorami pod względem ekonomicznym są hotelarstwo i gastronomia, a w tych branżach zadłużenie jest wyższe, niż przeciętne zadłużenie firm z innych sektorów. ESRI stwierdza, iż prawie 70% małych i średnich firm, osiąga już zyski z normalnego roku, to nie dzieje się tak w przypadku gastronomii i hotelarstwa, gdzie odsetek ten wynosi 58%.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE: Udostępnij
Kolejka do pubu
Polak oskarżony o z