Wielcy wygrani i premier

W Irlandii doszło do zaskakującej sytuacji, chociaż ta obserwowana była od wielu miesięcy, ale teraz, mamy wręcz dramatycznie jasny obraz odwrócenia ról przewodnich.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym na zlecenie The Sunday Times pracownia badań opinii publicznej Behavior & Attitudes przedstawiła m.in. poparcie dla liderów politycznych, a ci, mogą być całkiem zadowoleni, o ile nie będziemy mówili o premierze, miłościwie panującego nam rządu koalicyjnego.

Gwiazdą na politycznych salonach jest obecny wicepremier Leo Varadkar, którego dobrze ocenia aż 63% respondentów i jest to wzrost ocen pozytywnych o 28 punktów procentowych, od czasu, kiedy to on szefował rządowi, czyli od początku roku.

Leo Varadkar jest bardzo aktywny na polu medialnym, a i jest jednym z niewielu członków rządu, który bez żadnych obaw spotyka się z dziennikarzami, przekazuje niekiedy złe wiadomości, ale przy tym tłumaczy decyzje, co przysparza mu wyłącznie zwolenników. Nie od dzisiaj wiadomo, bo stało się tak, już w chwili utworzenia gabinetu Micheála Martina, że w rządzie, to Leo będzie brylował, nie zaś nowy premier.

Ten sondaż jest tego wyraźnym potwierdzeniem, więc rosnąca popularność Varadkara i stałe budowanie przez niego pozytywnego wizerunku oraz czynione przygotowania do powrotu na fotel, który zajmuje obecnie Martin.

Kolejnym politykiem, a w dobie wszelkich poprawności, powinienem użyć słowa polityczką, która może skakać z radości, jest Mary Lou McDonald, bo i szefowa Sinn Féin, uzbierała liczne grono zwolenników, więc jest druga w rankingu. Otóż liderce Sinn Féin, popularność stale wzrasta, a wydawać się może, że dzieje się tak, poprzez aktywność polityczną jej samej, ale prowadzonego przez nią ugrupowania.

Mary Lou McDonald zebrała teraz o 17% więcej ocen pozytywnych, niż było to jeszcze w lutym tego roku, więc jej popularność oceniana jest na 57%.

Został nam jeszcze premier Micheál Martin, ale w tym przypadku, nie ma się czym chwalić, więc spuśćmy zasłonę milczenia na wynik i poczekajmy, aż szefowi gabinetu coś drgnie – w sondażach i będzie można powiedzieć, iż jest politykiem na miarę potrzeb społeczeństwa Irlandii, które może i go nie lubi, ale przynajmniej szanuje. Teraz, takie stwierdzenie, mogłoby stać się nadużyciem.

Bogdan Feręc

Źr: B&A/The Sunday Times

Polska-IE: Udostępnij
Ponowne otwarcie pub
Rząd powinien ratow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian