Większości zakupów w Irlandii, dokonuje się obecnie online

Handel detaliczny w kraju bardzo zmienił się od początku roku, a jak wskazuje raport Revolut, powodem jest oczywiście pierwszy i trwający obecnie „lockdown”.  

Aktualnie większość zakupów, jakich dokonują mieszkańcy Irlandii, stanowią te, które odbywają się przez Internet, a ogólna kwota wydatków konsumenckich, jaka dotyczy zakupów, to 51% ze wszystkich zakupów w kraju. W swoim raporcie Revolut podkreśla, iż od połowy ubiegłego miesiąca widać trend wzrostowy w wydatkach online, które przekroczyły wydatki na zakupy w formie fizycznej.

Co ciekawe, podczas pierwszej blokady, zakupy internetowe, wykazywały tendencję wzrostową, ale stanowiły 25% łącznych wydatków konsumenckich. Ilość klientów online zaczęła się zwiększać pod koniec blokady wprowadzonej w marcu, więc w miesiącach letnich, było to już prawie 50%.

Duży spadek zainteresowania zakupami w internecie obserwowany był natomiast w chwili, kiedy ponownie otwarto sklepy, a wtedy zainteresowanie zakupami w sieci, obniżyło się do 30%. Kolejne odwrócenie zachowań nastąpiło po 21 października, kiedy irlandzki rząd ogłosił, że konieczne jest wprowadzenie piątego stopnia ograniczeń, co oznacza blokadę kraju.

Pod koniec ubiegłego miesiąca zakupy online stanowiły już prawie 50% tych, których dokonujemy w sklepach, a w ostatnich dniach października i w początku listopada, przekroczyły poziom 51%.

Twórcy raportu spodziewają się, że ten trend utrzyma się również w okresie przedświątecznym, ale jednocześnie dodają, iż widać będzie, powrót klientów do sklepów, o ile te, zostaną otwarte.

Największy wzrost sprzedaży internetowej zanotowali sprzedawcy zabawek, bo o 166%, a następne były centra ogrodnicze, sprzedawcy mebli, oraz sprzętu i urządzeń sportowych, w tym rowerów oraz wyposażenia dla golfistów. Ciekawostką jest fakt, że i sprzedawcy książek nie mogą narzekać, bo i ci, mówią o dużym wzroście sprzedaży w sieci. Dużą popularnością cieszą się od połowy marca sklepy internetowe z artykułami dla zwierząt, chociaż w tym segmencie rynku, blokada nie obowiązywała.

Na drugim końcu skali mamy natomiast spadek wydatków, bo w restauracjach, kawiarniach, barach i pubach, w październiku wydaliśmy o 55% mniej pieniędzy, a na podróże lotnicze wydawaliśmy o 81% mniej, niż było to przed rokiem. Zmniejszyły się też wydatki na kino o 95%, a na przejazdy taksówkami, statystyczny mieszkaniec Irlandii wydał o 58% mniej, niż było to w analogicznym okresie 2019 roku.

W ujęciu ogólnym, wydatki konsumenckie w październiku, były wyższe od ubiegłorocznych o 1%.

Bogdan Feręc

Źr: Revolut

Polska-IE: Udostępnij
Inwestycje w transpo
Wielka Brytania powi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian