Większość przestrzega ograniczeń podróży

Garda przedstawiła pierwsze wyniki z prowadzonej przez siebie akcji Fanacht, a jak wynika z informacji, nie ma zbyt wielu przypadków łamania przepisów.

Punkty kontrolne ustawione są w kilkuset miejscach, a jednorazowo w akcji bierze udział ok. 2500 funkcjonariuszy, którzy sprawdzają na głównych arteriach komunikacyjnych, jak daleko kierujący znajduje się od miejsca zamieszkania. Kontrolowane są również mniejsze drogi, miejsca turystyczne, parki i plaże, ale i tam nie na zbyt wielu osób, które łamałyby ograniczenia.

W większości przypadków wystarcza upomnienie, ale zdarzają się wyjątki i funkcjonariusze zmuszeni są nałożyć wysoki mandat.

Z policyjnych ciekawostek można przytoczyć przykład mieszkańca Aughnacloy z hrabstwa Tyrone, który ujrzał policyjną blokadę na drodze i właśnie wtedy nagle zawrócił. Policjanci udali się za kierującym w pościg, bo jak słusznie podejrzewali, złamał przepisy o ograniczonej strefie poruszania, a po potwierdzeniu przypuszczeń, nałożyli na uciekiniera mandat w wysokości 2500 €.

Niepokojącym zjawiskiem są jednak pijani kierowcy, bo od początku roku zatrzymano ich już ponad 760.

Ogólnie Garda ocenia początek majowego weekendu, jako spokojny, a kierowcy i piesi stosują się do zaleceń władz.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish