Większe bezpieczeństwo Irlandii zależeć ma od UE

Premier Micheál Martin oczekuje, że w ramach zwiększenia bezpieczeństwa Irlandii, zacieśniona zostanie współpraca na tym polu z Unią Europejską.

Wg premiera Martina, rosyjska inwazja na Ukrainę ujawniła szereg zagrożeń, jakie mogą być obserwowane w najbliższych miesiącach i latach, co wymaga odpowiedniego działania, w tym stałego zwiększania poziomu bezpieczeństwa na arenie unijnej. W tych słowach szef irlandzkiego rządu zawarł kilka kwestii, bo chodzi mu zarówno o bezpieczeństwo militarne, jak i gospodarcze, gdyż już teraz widać, jakim szokiem ekonomicznym jest atak Rosji na Ukrainę i w jaki sposób odbija się to na ekonomii UE.

Współpraca Unii Europejskiej w dużym zakresie powinna być rozwijana, chociaż i teraz jest ona szeroka, ale bezpieczeństwo poszczególnych państw musi być zwiększane, także to energetyczne, dodał Martin.

Wiele wyjaśni się już w przyszłym tygodniu, kiedy w Brukseli spotkają się, kolejny już raz, szefowie państw unijnych, a omawiać będą nowe propozycje działań w kontekście wojny na Ukrainie.

Współpraca Irlandii z UE rozwijana ma być w kierunku, który budzi ostatnio dużo kontrowersji, więc Szmaragdowa Wyspa, może być włączona do „strategicznego kompasu obronnego”, co może zwiększyć jej poziom bezpieczeństwa w zakresie cybernetycznym i każdym innym, więc także przed zagrożeniem wojennym.

Premier Martin spodziewa się też, że zarówno same sankcje nakładane teraz na Federację Rosyjską, jak i jej kroki odwetowe, doprowadzą do ogromnego szoku gospodarczego na całym świecie, co powiedział na krótkim briefingu w Waszyngtonie.

*

To z kolei oznacza, że nasze przewidywania, na jakie pozwoliliśmy sobie w ubiegłotygodniowym Studiu 37, które na antenie Radia Wnet pojawia się w środy o godzinie 14:30 czasu irlandzkiego, stają się bardziej niż realne i zdają powoli istnieć w sferze faktów dokonanych, chociaż dopiero tych, które mają nadejść. W konkluzji mogę powiedzieć tylko jedno, czyli źle dopiero będzie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Opodatkowanie korpor
Zaskakująca wypowie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська