Wiek emerytalny nie wzrośnie

Plany przyszłego rządu musiały zostać potwierdzone przez kolejnego premiera, a stało się tak, gdyż żądał tego przyszły potencjalny koalicjant.

Jednym z punktów rozmów pomiędzy koalicją Fianna Fáil/Fine Gael a Partią Zielonych był wiek emerytalny i ugrupowanie Eamona Ryana wystąpiło z wnioskiem, aby przyszły premier, czyli Micheál Martin złożył jednoznaczną deklarację. Tak się stało i lider Fianna Fáil, który w pierwszej połowie trwającej kadencji parlamentu wybrany zostanie premierem, złożył zapewnienie, iż ani w tym, ani w przyszłym roku, wiek emerytalny w Irlandii nie zostanie podniesiony do 67 lat.

Wcześniej planowano, że zmiany w systemie emerytalnym Irlandii, wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku, jednak te spotkały się z wieloma zastrzeżeniami, a i budziły kontrowersje w kołach politycznych i wśród społeczeństwa. Jeszcze w kampanii wyborczej politycy Fianna Fáil i Fine Gael starali się unikać odpowiedzi na pytania o systemie emerytalnym, a przynajmniej tych o wieku emerytalnym, ale obecnie, by zachęcić do wejścia do koalicji rządowej, składają zapewnienia o pozostawieniu systemu emerytalnego Irlandii takim, jakim jest obecnie.

Z słów Martina nie wynika równocześnie, czy decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego została wyłącznie przesunięta na jeden rok, czy może ta podjęta zostanie dopiero po kolejnych wyborach parlamentarnych. Wydaje się jednak, że o ile Fianna Fáil i Fine Gael wraz z Zielonymi mieliby rządzić przez całą kadencję, to zmiany w wieku emerytalnym, powinny zostać odsunięte na kolejne cztery lata.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail/Green Party

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia nie zniesie
Zdejmą blokadę, za
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish