Wiedzą czego chcą

Sinn Féin ponownie wprowadziła do wyższej izby parlamentu ustawę obniżającą wiek wyborczy.

Sinn Féin wprowadziła od obrady poprawkę do ustawy wyborczej (Voting at 16) Bill 2016 do dokumentu porządkowego Seanad i zobowiązała się do kontynuowania kampanii „Głosy 16”.

W przypadku przyjęcia ustawa zapewniłaby osobom w wieku 16 i 17 lat prawo do głosowania w wyborach samorządowych i wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przemawiając podczas spotkania Order of Business w Seanad, senator Fintan Warfield powiedział:

– Organizacje młodzieżowe w całej Irlandii popierają obniżenie wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat. Taoiseach powiedział, że opowiada się za obniżeniem wieku wyborczego. Ta ustawa, którą podpisała senator Lynn Ruane, proponuje obniżenie wieku uprawniającego do głosowania w wyborach lokalnych i europejskich. Rząd musi wykorzystać dostępny teraz czas, aby tę zmianę można było wprowadzić do wyborów lokalnych i europejskich w 2024 r. W międzyczasie będziemy nadal współpracować z aktywistami i organizacjami młodzieżowymi, aby prowadzić kampanię na rzecz tej zaległej reformy.

Uwaga:

Ustawa wyborcza (poprawka); (Voting at 16) Bill 2016 dotarła do etapu komisji przed wyborami parlamentarnymi w Seanad w marcu 2020 r., a przywrócona do Order Paper za zgodą przywódczyni Seanad, Reginy Doherty. Ustawa wyborcza (poprawka); (głosowanie w wieku 16 lat) Ustawa z 2016 r. obniży wiek uprawniający do głosowania do szesnastu w wyborach samorządowych i wyborach do Parlamentu Europejskiego. Referendum jest konieczne, aby obniżyć wiek uprawniający do głosowania we wszystkich wyborach, w tym w wyborach powszechnych w Dáil i wyborach prezydenckich.

*

W jakże ciekawy sposób Sinn Féin walczy o przejęcie władzy, aż radość pojawia się na ustach, bo wszelkimi znanymi metodami, próbuje przyciągnąć do siebie elektorat. Tym razem stawia na młodzież, a ma całkowitą słuszność, gdyż to ta grupa ludzi i potencjalnych wyborców, najczęściej popiera ugrupowanie Mary Lou McDonald. Jeżeli poprawka zostanie przyjęta i 16- oraz 17-latkowie będą mogli głosować, Sinn Féin znacznie zwiększa swoje szanse na wygraną, a i w złej sytuacji stawia inne ugrupowania, przede wszystkim koalicyjne. Jeżeli Fianna Fáil, Fine Gael i Zieloni, zagłosują przeciw obniżeniu wieku wyborczego, to załatwią sobie niezadowolenie, nie tylko 16- i 17-latków, ale i ich starszych koleżanek oraz kolegów, ale możliwe, że również ich rodziców. Wizerunkowo także będzie to słabo wyglądać, czyli o ile nie zagłosują na tak, to stracą, a o ile poprą projekt, to są duże szanse, że także stracą, bo młodszy elektorat, nie interesuje się specjalnie przeszłością Sinn Féin, jej historycznymi konotacjami, a podatny jest na przekaz społeczny, jaki stosuje „Nowa” Sinn Féin.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian