Więcej wolnych lokali komercyjnych i mieszkalnych

Taka sytuacja utrzymuje się już od jakiegoś czasu, a może być wywołana niższym zainteresowaniem biznesu do uruchamiania nowych działalności.

W tym przypadku mamy jeszcze jedną kwestię wartą zaznaczenia, więc spadające dochody małego i średniego biznesu i to pomimo podnoszenia się cen. Podwyżki pochłaniane są jednak przez wysokie koszty prowadzenia działalności, co stawia wiele firm w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Z danych, jakie opublikowane zostały w GeoDirectory An Post i Tailte Éirean wynika, że ponad 12 000 domów i nieruchomości komercyjnych w Dublinie jest wolnych. Z tej ilości prawie 5000 stanowią nieruchomości mieszkalne, w tym domy i apartamenty.

Jak podkreśla The Irish Times, prawie 40% z nich, to domy lub mieszkania, które stoją puste od ponad 4 lat, co naraża je na wysoki poziom zaniedbania. Dyrektor generalny GeoDirectory Dara Keogh zaznacza jednak, że ​​wskaźnik pustostanów mieszkaniowych w Dublinie jest niski i wynosi ok. 1%. 

Dara Keogh:

– To, na co tu patrzymy, to stosunkowo niewielka liczba zasobów mieszkaniowych. Nie ma jednego obszaru o dużej objętości – jest on rozproszony. Poziom pustostanów wynosi tylko 1% i chociaż wydaje się to dużą liczbą, w porównaniu do wielkości populacji i liczby dostępnych budynków, w rzeczywistości jest dość mały. 

Według zaprezentowanych danych około 3200 pustych budynków z Dublina znajduje się w centrum miasta, natomiast analiza ulic miejskich wskazuje na dużą koncentrację pustych lokali komercyjnych w obszarze Dublin 2 i Dublin 8, przy dużej liczbie pustych budynków mieszanych w Dublinie 8. 

Najwięcej pustych nieruchomości w centrum miasta to nieruchomości komercyjne i jest ich prawie 1900. Pan Keogh dodaje, że w jego opinii, mija wiele lat, zanim Rada Miasta Dublina uzna nieruchomość za pustą. 

Dara Keogh:

– Ze względu na kwestie związane z dziedziczeniem i innymi względami prawnymi, ogólnie rzecz biorąc, nieruchomość musiałaby pozostać pusta przez około dwa lata, zanim faktycznie uznano ją za pustostan. 

*

Tak się zastanawiam, co to za różnica, rozproszenia pustostanów mieszkalnych? 5000 mieszkań stoi pustych, więc i tyle rodzin mogłoby znaleźć zakwaterowanie. Nie przyjmuję też twierdzenia, iż 1% to niewielka ilość, przynajmniej w sytuacji kryzysu mieszkaniowego.

Bogdan Feręc

Źr. The Irish Times

Photo by Andrea Leopardi on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prąd już drożeje.
Antyterroryści chro