Więcej włamań i kradzieży w miastach oraz miasteczkach

Z danych przekazanych przez An Garda Siochána wynika, że znacząco spadła ilość włamań i kradzieży na obszarach wiejskich, natomiast ich wzrost notowany jest w miastach i miasteczkach.

Policjanci wiążą ten fakt z blokadą kraju, a ściśle rzecz ujmując z licznymi kontrolami na drogach, co skutecznie zatrzymało przestępców w miejscach ich zamieszkania. Oznacza to, że złodzieje i gangi, zaczęły „pracować” teraz lokalnie, obawiając się przyłapania podczas powrotu z łupem. Jak mówią policjanci, o ile akcja kontrolna na drogach spowodowała znacznie zmniejszenie ilości włamań i kradzieży poza obszarami miejskimi, to po pierwszym szoku, jakiego doznali przestępcy z powodu wprowadzonej blokady kraju, ci zaczynają szukać możliwości „zarobku”, dokonując włamań w miastach.

Obecnie szczególnie narażone na włamania są zamknięte sklepy, hurtownie i zakłady produkcyjne, które zamknięto z powodu koronawirusa, a największe zagrożenie występuje w przypadku miejsc odsuniętych od głównych arterii miejskich i centrów miast.

Skokowy wzrost włamań miejskich notuje się obecnie w Dublinie, Cork, Limerick i Waterford, ale ilość włamań wzrosła też w Kildare oraz Tipperary.

Policjanci apelują do mieszkańców miast, aby udając się na zakupy lub na krótki spacer, informowali sąsiadów, że pozostawiają dom lub mieszkanie bez nadzoru, gdyż odnotowuje się także wzrost włamań do domów prywatnych, które właściciele opuścili na krótki czas. Wezwano więc mieszkańców Irlandii, iż o ile zauważą w okolicy zamieszkania osoby obce lub zachowujące się podejrzanie, by zawiadomić o tym telefonicznie Gardę, która pojawi się na miejscu zgłoszenia.

Obecną blokadę kraju można też nazwać zbawienną, bo w porównaniu z latami poprzednimi, ilość włamań w okresie zimowo/wiosennym spadła o 50% z 12 057 przypadków w roku 2019 do 5997 obecnie, co wynika ze statystyk operacji Thor.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Rząd nie zna prawdz
Kto wyleci z rządu?
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish