Więcej takiego działania rządu ludzie nie zniosą

Wypowiadając się przed dzisiejszym ogłoszeniem przez rząd najnowszej wersji  Living with Covid, posłanka Róisín Shortall współprzewodnicząca socjaldemokratów, wezwała Taoiseacha do przyjęcia nowego podejścia, wraz z nową strategią.

Posłanka Shortall skomentowała słowa premiera:

„Ludziom trzeba dawać nadzieję – na końcu tunelu musi być światło”. Więcej tego samego oznacza utykanie od jednej blokady do drugiej. Potrzebujemy nowego kierunku ze strony rządu, który da krajowi większe szanse na zmniejszenie dziennej liczby przypadków do zera, tak jak to zrobiliśmy w lipcu ubiegłego roku, i utrzymanie ich na niskim poziomie. Potrzebujemy obowiązkowej kwarantanny hotelowej, która obejmuje wszystkie podróże wewnętrzne, a nie tylko listę 20 krajów, zaproponowaną przez rząd. Podróże były główną luką w kontrolowaniu wirusa. Nie może tak być dalej, zwłaszcza w świetle szeregu nowych wariantów. Naszym priorytetem musi być powrót dzieci do szkoły i osiągnięcie pewnego stopnia otwarcia do lata. Rząd musi wyznaczyć ambitny cel ograniczenia liczby przypadków codziennych. Muszą temu towarzyszyć określone działania, takie jak:

Kierowanie pracodawców do umożliwienia pracownikom pracy z domu, gdy tylko jest to możliwe.

Zmniejszenie poziomu prac budowlanych i wprowadzenie specjalnych zabezpieczeń dla pracowników budowlanych dojeżdżających z Irlandii Północnej.

Wymaganie od supermarketów i sklepów przywrócenia wcześniej złagodzonych środków ostrożności.

Zwrócenie szczególnej uwagi na pracowników w nisko opłacanych sektorach, takich jak zakłady mięsne i placówki opiekuńcze, a także zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego, gdy pojawi się potrzeba izolacji.

Głównym powodem do niepokoju jest fakt, że codzienne liczby przypadków pozostają uparcie wysokie, co wskazuje na to, że mogą one utrzymywać się na stałym poziomie. Występowanie wirusa B117 i obecność brazylijskiego wariantu P1, jakkolwiek ograniczone, stanowią ogromne wyzwanie dla opanowania dziennych ilości zakażeń. Potrzebujemy skutecznego systemu testowania i śledzenia, kierowanego przez lekarzy z odpowiednimi zasobami, tak, aby retrospektywne śledzenie mogło dokładnie ustalić, gdzie ma miejsce transmisja wirusa. Opinia publiczna dołożyła wszelkich starań, aby zastosować się do surowych ograniczeń, których się od nich wymaga, ale nie może to trwać, w przypadku braku wyraźnego przywództwa ze strony rządu lub jeśli rząd nie zajmuje się obszarami, które sam może kontrolować. Przede wszystkim rząd musi wyznaczyć ambitną i jasną drogę do poważnego stłumienia wirusa w rozsądnych ramach czasowych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Hotelowa kwarantanna
Praca w nocy z odpow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian