Więcej restrykcji przed świętami? Są możliwe

Rośnie prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych ograniczeń w okresie przedświątecznym, co zapowiedział na ostatnim posiedzeniu Dáil premier Micheál Martin.

Szef rządu wyraził też opinię, iż chciałby uniknąć wprowadzania restrykcji wysokiego poziomu, więc daleki jest od stwierdzenia, że lockdown jest potrzebny, ale zaznaczył, że tak, też może się stać. Premier zdaje sobie sprawę, że po ostatnich zamknięciach kraju, społeczeństwo nie wykazuje już wysokiego stopnia zrozumienia, więc sceptycznie pochodzi do możliwości wprowadzenia kolejnej blokady, a rząd, taką decyzją, może wywołać ogromną falę protestów.

Wg premiera, decyzje podejmowane będą w przyszłym tygodniu, ale należy poczekać, w jakim kierunku iść będą porady Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, jednak tu raczej zaskoczenia nie będzie, bo NPHET, chce dodatkowych obostrzeń.

Już teraz mówi się o wprowadzeniu ostrzejszych zasad przekraczania granicy, również tej z Wielką Brytanią, ale i o ograniczeniu wizyt domowych w okresie świątecznym, więc zmniejszenia ilości gospodarstw domowych, jakie będą mogły odwiedzać się w czasie Bożego Narodzenia.

W związku z rosnącą ilością przypadków wariantu Omicron wprowadzono zalecenia, aby i pasażerowie przybywający z UK, poddawali się testom PCR, a poddani będą izolacji, o ile test, również antygenowy, da wynik pozytywny lub występują u nich objawy choroby. NPHET nie planuje jednocześnie zmiany w poradach dotyczących obniżenia poziomu ograniczeń dla podróży międzynarodowych, więc wszystkie obowiązujące przepisy, zostaną prawdopodobnie utrzymane, co nawiasem mówiąc, pozostawać będzie w zgodzie z zaleceniami płynącymi z Unii Europejskiej, a chodzi tu głównie o testy antygenowe i PCR.

Również premier Martin jest przekonany, że testy dla podróżnych powinny być utrzymane, a społeczeństwo powinno przestrzegać wszelkich covidowych reguł. Premier chce też obdarzyć zaufaniem osoby przybywające do Irlandii, jak i mieszkańców kraju, więc na ich barki składa obecnie ciężar odpowiedzialności za reakcje na zakażenia, badania, testy i szczepienia, ale i to może się wkrótce zmienić, o ile ilość zakażeń, przede wszystkim nowym wariantem koronawirusa, będzie wzrastać.

W Irlandii jest obecnie 6 potwierdzonych przypadków zakażenia odmianą Omicron, a idąc za słowami WHO, premier stwierdził, że tego wariantu nie da się powstrzymać, ale można znacznie spowolnić jego rozprzestrzenianie. Premier zaproponować ma środki, żeby udało się ograniczyć falę zakażeń, co jednak może być związane z podniesieniem poziomu ograniczeń. Premier w swoim wystąpieniu dodał, iż chce, aby irlandzkie społeczeństwo było tego świadome.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uczniowie wrócą do
Koszty brexitu wcią
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська