Więcej osób skorzysta z dodatku paliwowego

Rząd, wcześniej niż było to zaplanowane, podniósł próg dochodowy kwalifikacji do dodatku paliwowego, o czym powiedziała minister ochrony socjalnej Heather Humphreys.

Wg Pani minister, powodem są rosnące w Irlandii koszty energii, zarówno elektrycznej, jak i paliw grzewczych, co kazało przyspieszyć proces wprowadzania nowego kryterium dochodowego, dla osób ubiegających się o to wsparcie. Heather Humphreys podkreśliła, iż wcześniejsze plany, musiały być zmodyfikowane, więc planowana zmiana, nie wejdzie w życie w styczniu, a z dniem ogłoszenia budżetu.

Z takim projektem skierowała się do urzędników swojego departamentu, aby poczynili stosowne zmiany, by następnie, wniosek przedstawić całemu gabinetowi. Jej propozycje mają potraktowane być priorytetowo, co również zaznaczyła minister, a to będzie miało wpływ na większą ilość osób, które kwalifikować będą się do otrzymania dodatku.

W styczniu 2020 roku w życie miał wejść przepis, który podnosi tygodniowy próg dochodów o 20 € do 120 €, nie wliczając w to innych świadczeń, co w konsekwencji zwiększy o 7 do 10 tysięcy grupę beneficjentów dodatku paliwowego, chociaż Departament Ochrony Socjalnej spodziewa się, że ilość otrzymujących dodatek paliwowy, może powiększyć się nawet o 20 000 osób. Minister Humphreys uważa, że nie można obecnie określić, jaka dokładnie grupa ubiegać będzie się o przyznanie dodatku paliwowego, więc nie są znane również dokładne koszty programu, a rządowi przedstawione zostaną dane szacunkowe.

Minister Heather Humphreys zachęca jednocześnie, aby osoby o niskich dochodach, ubiegały się o taki dodatek, a szczegóły systemu i dokładne zasady przyznania zasiłku paliwowego, znajdują się w lokalnych biurach Social Welfare, natomiast urzędnicy, poinformują o wszelkich zmianach dotyczących dodatku paliwowego, w tym o możliwości otrzymania dodatku od chwili wejścia nowelizacji w życie, czyli od dnia ogłoszenia budżetu.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Samochodów elektryc
Testy antygenowe mus
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська