Więcej ofiar wypadków drogowych

Puste drogi są dla niektórych kierowców zachętą do rozwijania dużych prędkości, a to w pierwszych trzech miesiącach roku przyniosło opłakane skutki.

Jak podaje An Garda Siochána, w pierwszym kwartale 2020 roku, zginęło więcej pieszych i doszło do większej ilości wypadków, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Do tej pory na irlandzkich drogach zginęło dwa razy więcej pieszych, niż było to rok wcześniej, a wszystko przez brawurę na drogach, dodaje Urząd Bezpieczeństwa Drogowego.

Co istotne, policja i służby, które prowadzą pomiary prędkości pojazdów, pochwyciły o prawie 50% więcej kierowców, którzy rozwijali nadmierną prędkość, co paradoksalnie oznacza, że puste drogi, są bardziej niebezpieczne, niż są nimi w czasie natężonego ruchu.

W okresie czterech miesięcy od początku roku Garda zanotowała 16 zgonów pieszych uczestników ruchu drogowego, natomiast rok wcześniej w tym samym czasie było ich tylko 8. Aż 6 pieszych zginęło od połowy marca, czyli od chwili wprowadzenia pełnej blokady kraju.

Ogółem od początku roku na irlandzkich drogach zginęły już 54 osoby, czyli o osiem więcej, niż w porównywanym okresie 2019 roku, co niepokoi zarówno policjantów, jak i urzędników RSA. Między innymi dlatego, policja zapowiedziała, że ustawi więcej punktów pomiaru prędkości, a i częściej patrolować będzie trasy wylotowe z miast.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/RSA

Polska-IE: Udostępnij...
Szkoły i uczelnie z
Rośnie skala nieleg
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish