Więcej miejsca dla kawiarnianych ogródków

Wicepremier Leo Varadkar wezwał władze lokalne, aby zastanowiły się nad możliwością zwiększenia ilości miejsca na kawiarniane i restauracyjne ogródki na wolnym powietrzu.

Taki krok należy zaplanować przed okresem letnim, powiedział Varadkar, który dodał, że latem, kiedy mogą być zniesione niektóre z ograniczeń, ważne będzie, żeby popularne wśród mieszkańców kraju kawiarnie i restauracje, mogły przyjąć większą ilość gości. Wydaje się, że główne ograniczenia, dotyczące ograniczonej ilości osób w pomieszczeniach zamkniętych pozostaną, ale na powietrzu, czyli w kawiarnianych ogródkach, o ile będą dysponowały większą przestrzenią, może znajdować się też więcej stolików.

Leo Varadkar zachęca więc Rady Miast oraz Gmin, aby łagodniej podchodziły do obowiązujących przepisów o planie zagospodarowania przestrzennego i wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, godziły się na dodatkowe miejsce na przestrzeń konsumpcyjną.

Wicepremier wyraził też nadzieję, iż o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przed latem, uda się zaszczepić większość mieszkańców Irlandii, a to oznacza, że wiele z obowiązujących obecnie ograniczeń, nie będzie już niezbędna i możliwe, iż zostaną zniesione.

Rząd i Zespół ds. Modelowania Epidemiologicznego Narodowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego ocenia obecnie sytuację, a i przygotowuje plany na lato, by złagodzić środki bezpieczeństwa zdrowotnego, ale przy założeniu, że zaszczepiona zostanie tzw. masa krytyczna, czyli powyżej 70% stałych mieszkańców kraju.

Na takie traktowanie, więc po pierwsze uruchomienie działalności, a po drugie więcej przestrzeni konsumpcyjnej na wolnym powietrzu, nie mogą raczej liczyć właściciele pubów, bo w tym zakresie, plany mówią, że te właśnie miejsca, otwarte zostaną najpóźniej i może to być dopiero okres jesienny.

Leo Varadkar powiedział:

– W tej chwili jesteśmy na poziomie 5, więc oznacza to, że wirus jest na wysokim poziomie w społeczności i ludzie, nie powinni gromadzić się wewnątrz ani na zewnątrz, z wyjątkiem ważnych powodów. Ludzie nadal mogą spotykać się z innym gospodarstwem domowym na zewnątrz na ćwiczeniach, ale to wszystko. Miejmy nadzieję, że jeśli wszyscy będziemy dalej robić to, co robimy i obniżymy poziom wirusa, będziemy w stanie złagodzić ograniczenia latem na tyle, aby pozwolić na małe zgromadzenia. Będzie to oczywiście zależeć od porady naszych lekarzy i naukowców zajmujących się zdrowiem publicznym, którzy przy podejmowaniu decyzji będą brać pod uwagę szereg czynników, w tym to, czy liczba przypadków spada, liczba pacjentów w szpitalu i na OIT oraz postępuje kampania szczepionkowa. Jeśli te warunki zostaną spełnione i będziemy w stanie złagodzić ograniczenia, zdecydowanie zachęcałbym wszystkie władze lokalne do zrobienia, co w ich mocy, dla swoich lokalnych firm. Wiemy, że sprzedaż detaliczna na świeżym powietrzu i siedzenia na zewnątrz są bezpieczniejsze niż w pomieszczeniach, ale rozumiem też, że przy podejmowaniu tych decyzji władze samorządowe muszą brać pod uwagę zapotrzebowanie na miejsce dla pieszych, osób na wózkach inwalidzkich i wózków spacerowych. Mam więc nadzieję, że uda się znaleźć równowagę między tym, co działa najlepiej w każdym regionie.

*

To teraz wróćmy do rebeliantów z Fianna Fáil i jako żywo mamy przykład, że koalicyjna Fine Gael, sam jej szef, mówi o sprawach, które zapewne ucieszą dużą część społeczeństwa, więc wiadomość jest z gatunku dobrych. Leo Varadkar pobocznie potraktował w swojej wypowiedzi fakt, a może dziennikarze pominęli ów w swoich pytaniach, iż w programie szczepień, nie udało się osiągnąć celu, więc tygodniowo mamy podanych o 1000 szczepionek mniej, niż zakładano. O tym mówił natomiast minister zdrowia z Fianna Fáil i premier Martin, szef tego ugrupowania.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wdrożenie planu w z
Zielono mi. Ambasada
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian