Więcej landlordów, wyższe czynsze

O ubiegłego roku wzrosła w kraju ilość właścicieli domów, którzy zdecydowali się na ich wynajęcie, informuje Residential Tenancies Board (RTB).

W roku 2018 w kraju zarejestrowanych było 174,299 landlordów, jednak do końca marca ich liczba podniosła się o 348, chociaż wielu wycofało się z rynku, a stało się tak za sprawą nowych ostrzejszych przepisów o najmie lokali oraz stosunkowo wysokich podatków.

Niedobory mieszkań na rynku najmu, mówi dalej RTB, czynią transakcje najmu bardzo atrakcyjnymi, więc właściciele domów i mieszkań, przy niewielkim nakładzie finansowym, przystosowują je do najmu, a następnie czerpią z wynajęcie lokalu duże zyski.

Pomiędzy styczniem a marcem tego roku średnia wysokość czynszu w kraju podniosła się o 8,3% do 1366 €, natomiast w tym samym okresie roku ubiegłego średni czynsz krajowy wynosił 1253 €, dodaje RTB.

RTB nie wspomina jednak, co jest tajemnicą poliszynela, iż wielu z landlordów, którzy wycofali się z oficjalnego rynku najmu, przeszła do tzw. szarej strefy najmu lokali i pokątnie oferują mieszkania do wynajęcia. Najczęściej są to niewielkie jednostki mieszkalne, w tym przerobione garaże i poddasza. Czasami dochodzi w takich przypadkach do sytuacji kuriozalnych i landlord proponuje miejsce na piętrowym łóżku za 400 lub nawet 500 euro albo drewniany domek ogrodowy za 1300 €.

Bogdan Feręc

Źr: RTB

Znajdź nas:

Tańsze rozmowy i sm
Cork doczeka się no
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn