Widzowie przestali opłacać abonament telewizyjny

Plany zmian w płatnościach abonamentu telewizyjnego, jakie zamierza wprowadzić rząd, prawdopodobnie zostaną przyspieszone, a stanie się tak za sprawą „lockdownu”.

Takie działanie zasugerował były minister i poseł Fine Gael Richard Bruton, który stwierdził, iż obecnie, obserwuje się znacznie niższe wpływy z opłat abonamentowych, niż było to w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak dodał poseł, dziesiątki tysięcy widzów przestało płacić abonament podczas wprowadzonej przez rząd blokady.

W zeszłym roku niecały milion osób wpłaciło na rzecz nadawców obowiązkowy abonament w wysokości 160 €, a to oznacza, że do Skarbu Państwa, z tego tytułu, ponownie wpłynęło mniej pieniędzy, jakie przeznaczane są na dotowanie działalności mediów państwowych i z udziałem Skarbu Państwa.

Powody takich zachowań są dwa, czyli niższe dochody gospodarstw domowych, więc tych, gdzie osoby pracujące przebywają na zasiłkach wypłacanych przez Social Welfare, ale i sama blokada oraz zakaz poruszania. W tym ostatnim przypadku to sam rząd może mieć do siebie pretensje, iż wprowadził ograniczenia w poruszaniu, bo wraz z tym przepisem, zablokował możliwość pracy inspektorów An Post, którzy sprawdzali, czy właściciele telewizorów, płacą abonament.

Kiedy wprowadzony został pełny „lockdown”, inspektorzy licencyjni zaprzestali swojej działalności, więc od prawie roku, z niewielką przerwą na letnie i grudniowe odmrożenie, nikt nie sprawdza, czy mieszkaniec posesji płaci abonament TV, czy tego nie robi. Co ważne, kontrole nie będą odbywać się przynajmniej do końca okresu, w którym obowiązywać ma piąty stopień ograniczeń, więc prawdopodobnie do maja.

Osoby, które wcześniej płaciły abonament, a zaprzestały wnoszenia opłat w czasie pandemii, nie mogą czuć się bezpieczne, ponieważ wkrótce mogą doczekać się wezwania do spłaty zaległości, o ile nie wyrejestrowały odbiornika telewizyjnego. Jeżeli An Post, nie doczeka się reakcji, kiedy będzie to możliwe, wyśle do osoby zalegającej z opłatami inspektora, a ten, nałoży nakaz uiszczenia opłat i karę porządkową.

Nie do końca wiadomo jeszcze, czy zaległy abonament, trzeba będzie zapłacić, ponieważ, opozycja parlamentarna, już przygotowuje się do złożenia wniosku, aby rząd wydał moratorium na zaległości z tytułu wnoszenia opłat abonamentowych i na okres piątego poziomu ograniczeń, zniósł obowiązek opłat. Dotyczyć ma to również zaległości w opłatach.

*

Tak sobie pomyślałem, ile to było krzyku, ze strony opozycji, żeby nie było niedomówień, iż podatek dochodowy, od pobranych zasiłków PUP, działać będzie z mocą wsteczną. Opozycja używała sobie wtedy na rządzie i ministrze finansów, a teraz…, a teraz, proponuje, aby przepis działał z mocą wsteczną.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Ministerstwo Sprawie
Dziwne śledztwo w s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian