Wichury na zachodnim wybrzeżu

Ponieważ dzisiaj mamy nad Irlandią bardzo spokojną aurę, w wielu miejscach kraju termometry wskazują 16 stopni Celsjusza, to jutro wszystko się zmieni.

Już o godzinie 15:00 w środę zacznie bardzo mocno wiać, w całym kraju, ale najsilniej powieje na zachodzie wyspy. Wg meteorologów wiać będzie ze średnią prędkością od 50 do 65 km/h, natomiast w porywach, prędkość wiatru dochodzić może do 110 km/h.

Wiatr o sile wichury, łamać może gałęzie drzew, zrywać linie energetyczne, ale powodować także przesuwanie lżejszych przedmiotów na naszych podwórkach. Niebezpiecznie będzie również na drogach, bo na tych mogą znajdować się gałęzie złamane przez podmuchy wiatru. Kierunek wiatru powodować będzie też wpychanie wody morskiej do rzek, a nałoży się na wysoki cykl przypływów, więc wzrośnie zagrożenie powodziowe w rejonach przybrzeżnych.

Ostrzeżenie poziomu żółtego obowiązywać będzie w hrabstwach Galway, Mayo, Clare, Cork, Kerry oraz Limerick, czyli na całym zachodnim wybrzeżu. Alert ważny będzie do czwartku do godziny 01:00.

W środę odczujemy też spadek temperatury, bo w kraju spodziewane jest maksymalnie 10 stopni Celsjusza, przelotne opady deszczu, a w godzinach popołudniowych możliwy grad.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Listy do Świętego
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian