Wicepremier zapowiedział pomoc dla zalanych firm z Cork

Minister przedsiębiorczości i wicepremier w jednej osobie poinformował, że firmy z Cork, które ucierpiały podczas wczorajszej powodzi, będą mogły skorzystać z rządowej pomocy.

Leo Varadkar stwierdził, iż małe firmy, kluby sportowe, organizacje społeczne, które zatrudniają poniżej 20 pracowników, będą mogły ubiegać się o pomoc państwową w wysokości do 20 000 €, co będzie wsparciem w ramach finansowania w czasie klęsk żywiołowych. Pomoc państwa otrzymają również inne firmy, które nie miały ubezpieczenia powodziowego, lub których pomieszczenia uległy znacznemu zniszczeniu.

Pieniądze trafią do powodzian już w tym tygodniu, więc właściwie natychmiast, a pierwsza transza pomocy będzie w wysokości 5000 €. Kolejne uzależnione mają być od wysokości poniesionych strat.

Leo Varadkar:

– Te szkody powodziowe są niszczycielskie dla mieszkańców Cork i nastąpiły po wyjątkowo trudnym roku dla właścicieli firm i ich pracowników.

Przed zapowiedzią pomocy ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości, głos zabrał premier Micheál Martin, który powiedział:

– Ta ostatnia powódź jest głęboko niepokojąca dla właścicieli firm w mieście. To krytyczny czas dla handlowców i teraz stoją przed kolejną operacją porządkową po nagłej powodzi. Ja i moi koledzy z gabinetu omówiliśmy sytuację w Cork i zgodziliśmy się, że wszelkie niezbędne wsparcie zostanie udostępnione osobom dotkniętym powodzią. Zapewnimy niezwłoczne uruchomienie programów pomocy. Zachęcałbym właścicieli firm do ubiegania się o fundusze, które są im udostępniane. Powódź, która spowodowała szkody szacowane na miliony euro, jest kolejnym dowodem na potrzebę postępów w pracach przeciwpowodziowych w mieście, aby zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

W Cork poprzez nałożenie na siebie wysokiego przypływu morza i obfitych opadów deszczu ucierpiało wiele firm i przedsiębiorstw, a część z nich zalana została już w nocy z poniedziałku na wtorek, więc niemożliwe było ich pełne zabezpieczenie. Część właścicieli sklepów i punktów usługowych, pomimo ostrzeżeń, zignorowała zapowiedzi Rady Miast Cork, które mówiły o możliwości wystąpienia powodzi, ale jest to usprawiedliwione, gdyż zajęli się zabezpieczaniem swoich domów, które położone są na terenach zalewowych.

Lokalni radni z Cork zapewniali mieszkańców miasta, że nie zostaną pozbawieni pomocy, zarówno władz lokalnych, jak i państwa. Zapowiedź ministra Leo Varadkara, o uruchomieniu środków pomocowych, jest realizacją tych słów.

Bogdan Feręc

Źr: CCC/Twitter/BreakingNews

Polska-IE: Udostępnij
Ustawa mieszkaniowa
Pandemia przyspiesza
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian