Wicepremier zapowiada szczepionkę w początkach przyszłego roku

Leo Varadkar powiedział, że spodziewa się, iż szczepionka na koronawirusa, dostępna będzie w Irlandii, już w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Rząd nie spodziewa się natomiast, aby mieszkańcy Irlandii, masowo uczestniczyli w szczepieniach i mówi się raczej o potrzebie zainteresowania społeczeństwa szczepionką, niż o lawinowej dobrowolnej akcji szczepień. Varadkar jest zdania, że gabinet, który reprezentuje, stanie wkrótce przed kolejnym dużym wyzwaniem, a wręcz będzie to bitwa, by ludzie chcieli się szczepić. Wicepremier jest jednak optymistą w tym zakresie, jak i wyraził pogląd, że zatwierdzona szczepionka, pojawi się w styczniu lub lutym przyszłego roku.

Leo Varadkar:

– Jeśli chodzi o szczepionkę, jestem coraz większym optymistą, podobnie jak rząd, że zobaczymy szczepionkę zatwierdzoną w ciągu najbliższych kilku miesięcy, i że w pierwszej połowie, jeśli nie w pierwszym kwartale przyszłego roku i będzie można wtedy rozpocząć dużą ilość szczepień osób najbardziej zagrożonych, czyli pracowników służby zdrowia, osób z chorobami przewlekłymi i ludzi starszych. Moje nadzieje są oparte na informacjach dostarczanych rządowi przez różne instytucje, w tym WHO.

Najnowsza ankieta opublikowana przez Vaccine Tracker Ipsos MRBI IPHA Covid-19, mówi, że zaszczepić planuje się już teraz 55% populacji Irlandii, 1/3 nie jest do tego jeszcze przekonana, a 12%, odmówi szczepienia w kierunku koronawirusa. Z ankiety wynika również, że najchętniej szczepić się będą 65-latkowie i osoby starsze, a następnie grupa wiekowa 34 – 44 lata. Najmniej przychylne szczepieniom są ludzie młodzi i w przedziale wiekowym 25 – 34 lata, szczepieniu chce się poddać 19% respondentów, natomiast w grupie wiekowej 18 – 24 lata, już tylko 18%. Szczepionkę deklaruje przyjąć 60% populacji mężczyzn i 50% kobiet mieszkających na wyspie.

Jak informuje Irlandzkie Stowarzyszenie Farmaceutyczne i Opieki Zdrowotnej (IPHA), reprezentujące duże firmy farmaceutyczne, pierwsze partie szczepionki zostały już zamówione i dostępne mają być w kraju, już w końcówce tego roku. Pierwszymi osobami, które będą mogły skorzystać ze szczepień, będą pracownicy pierwszej linii, więc lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy „aparatu bezpieczeństwa”, a także osoby w wieku powyżej 65 lat.

Reszta populacji otrzyma możliwość zaszczepienia w chwili, kiedy większość seniorów zostanie już „zabezpieczona” przed wirusem SARS-CoV-2.

Rząd skorzysta ze szczepień w pierwszej kolejności, podobnie, jak posłowie i senatorowie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Indepndent/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Epsilon ominie Irlan
Garda nie może odna
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian