Wicepremier poinformował o znoszeniu ograniczeń

Na posiedzeniu partii parlamentarnej Fine Gael, szef ugrupowania Leo Varadkar poinformował jej członków, że rząd zamierza po 5 marca obniżyć poziom ograniczeń.

Jak mówił na wczorajszym wieczornym spotkaniu Varadkar, po 5 marca, doczekamy się prawdopodobnie obniżenia poziomu obostrzeń, ale gabinet przyjmie teraz nieco inną strategię. Nie będzie nagłego luzowania zasad, a stanie się to stopniowo, więc z piątego, kraj prawdopodobnie przejdzie do czwartego poziomu ograniczeń. Szef Fine Gael dodał, iż może stać się też tak, że rząd obniży poziom ograniczeń do czwartego, ale wprowadzi dodatkowe rygory, co będzie odpowiadało potrzebom kraju.

Priorytetem dla gabinetu stać się ma po 5 marca otwarcie szkół i innych usług opieki nad dziećmi, ale też niektórych placówek handlowych. Varadkar stwierdził również, że część sektorów, nie może liczyć, iż powróci do prowadzenia swojej dzielności, a do tych można zaliczyć już teraz hotelarstwo i gastronomię oraz usługi mniej istotne więc np. zakłady fryzjerskie.

Wicepremier powiedział również, iż obecnie, rząd pracuje nad stłumieniem ilości zakażeń i zapobieganiu odrodzeniu dużych liczb chorych w kraju, a w konsekwencji, takie działania charakteryzować będą pracę gabinetu przez dłuższy czas. Niektóre z sektorów i branż, mówił dalej Varadkar, nie powinny mieć nadziei, iż uruchomione zostaną przed połową roku.

Co oznacza czwarty poziom ograniczeń?

– Placówki edukacyjne i opieki nad dziećmi są otwarte.

– Można podróżować w ramach hrabstwa, które się zamieszkuje.

– Część placówek handlowych może być otwarta, ale z ograniczeniami.

– Tylko istotne punkty usługowe, mogą prowadzić normalną działalność.

O ile ten poziom zacznie obowiązywać po 5 marca tego roku, to nadal w mocy pozostaną przepisy o podróżach międzynarodowych, więc wciąż, nie będzie się można wydostać z wyspy, bez ważnego powodu.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Gabinet wprowadził
Jedna, czy dwie dawk
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian