Wicepremier nie daje nadziei

Lider Fianna Fáil i jednocześnie wicepremier Micheál Martin zapytany został o jego pogląd na sytuację na Ukrainie, a nie wynika z wypowiedzi, żeby cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić.

Europa od prawie roku zmaga się z problemem uchodźczym, co ma związek z inwazją Rosji na Ukrainę, ale atak wywołał też inne problemy, w tym kryzys energetyczny. To jednak można uznać też za pewnego rodzaju dobrodziejstwo dla Unii Europejskiej, bo ta zrozumiała nareszcie, że Federacja Rosyjska, nie jest partnerem do rozmów oraz współpracy, co wielokrotnie wcześniej prezentowała, ale odrzucane to było przez niektóre koła polityczne w Europie.

Wcześniej nie brano też pod uwagę opinii, jakie płynęły w kwestii rosyjskiej z Polski, ale następnie okazało się, że to właśnie Polska miała rację. Niepokojący jest też fakt, iż do tej pory, niewielu polityków unijnych przyznało, że Warszawa i jej zdanie o Rosji było prawdziwe, jak i sygnały, że kiedyś ścisła współpraca z Federacją odbije się Unii Europejskiej czkawką. Częściej o tym mówią media, chociaż nie te z Niemiec i Francji.

Wracając jednak do słów wicepremiera Martina, powiedzieć należy, iż nie słychać w nich optymizmu, więc nadal spodziewa się napływu do Irlandii uchodźców z Ukrainy, a i nie ma nadziei, że wojna zostanie zakończona w najbliższym czasie.

To z kolei oznacza, że problemy energetyczne pozostaną z nami na dłuższy czas, chociaż i po zakończeniu działań wojennych, nie będzie raczej powrotu do zakupu nośników energii z Rosji, a UE ma doprowadzić do sytuacji, w której całkowicie zmieni szlaki zaopatrzenia. Wg Martina, rozwijać się będzie w Europie również alternatywne źródła zasilania, ale na całkowite przejście na ich źródła odnawialne potrwa wiele lat.

Wicepremier Micheál Martin powiedział jednak bardzo dobitnie, że w jego opinii, nie ma żadnych oznak, że wojna na Ukrainie ma się ku końcowi, a i „będzie trwała jeszcze przez dłuższy czas”. Martin dopowiedział też, że to z tej przyczyny wynikać będą wszelkie „implikacje”, które dotykać będą mieszkańców Europy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Gayatri Malhotra on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Problemem Irlandii P
Zaczęli od końca i