Wicepremier jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Wicepremier Simon Coveney rozpoczął właśnie wizytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a podróż do USA wiąże się m.in. z nową strategią, jaką ze względu na Brexit wprowadził gabinet Leo Varadkara.

Wicepremier i minister spraw zagranicznych pojawi się w Nowym Jorku i Waszyngtonie, gdzie odbędzie szereg spotkań politycznych i gospodarczych. W Nowym Jorku weźmie udział w akcji na rzecz poparcia dla Irlandii, która aspiruje do niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a czasu na zjednanie sobie głosów poparcia, pozostało już mało, bo wybór członka Rady odbędzie się już w przyszłym roku.

Nieco więcej dziać się będzie w stolicy USA i tam wicepremier Coveney uczestniczyć ma wraz z przedstawicielami z ponad 70 krajów w spotkaniu ministerialnym Światowej Koalicji na rzecz Pokonania ISIS, a Irlandia jest członkiem tego zgromadzenia.   

Kolejny ważny punkt na mapie amerykańskiej wizyty tánaiste (wicepremier), to rozmowa z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo i z przywódcami demokratów i republikanów w Kongresie USA, a na tych spotkaniach Coveney omawiać będzie kwestie priorytetowe dla Irlandii, w tym dotyczące Irlandii Północnej, Brexitu, emigracji, stosunków gospodarczych i sprawy polityki zagranicznej, w tym Bliskiego Wschodu.

Na Kapitolu zaplanowano również uroczystość rocznicową z okazji setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Dáil Éireann.

W ramach posiedzenia Kongresu USA, wicepremier przedstawi nową strategię rządu dla Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, która dotyczyć będzie okresu do 2025 roku. Mówi się, że Simon Coveney przedstawi plany rozszerzenia możliwości inwestycyjnych w Irlandii, ale i systemy ochronne dla współpracy na linii USA – Irlandia, a propozycje zawarte są w dokumencie „Global Ireland”.

Nowa strategia rządu nakreślona została, aby uwzględnić zmiany geopolityczne i demograficzne, jakie są dziełem ostatnich miesięcy, a i będą widoczne w niedalekiej przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of  Foreign Affairs and Trade

Znajdź nas:

Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn