Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)

Chciałabym przedstawić państwu bardzo powszechne i bezpieczne zioło, które można łatwo znaleźć na łąkach europejskich i azjatyckich. Oczywiście rośnie wszędzie w Irlandii i Polsce. Roślinę można zbierać od czerwca do września. Jej nazwa to wiązówka błotna (Filipendula ulmaria).

Uważam to za tak proste, jak pójście na pobliską łąkę i zebranie jej pięknie pachnących kwiatów. Ich zapach przypomina aromat miodu. Kwiaty, liście i korzenie rosliny były wykorzystywane w starożytnej i ludowej medycynie, a korzyści wynikające z ich zastosowania zostały naukowo zatwierdzone. Pierwsze środki przeciwbólowe były produkowane z wiązówki błotnej, ponieważ odkryto, że roślina ta zawiera kwas salicylowy, który jest jednym z głównych składników Aspiryny.

Proszę znaleźć opis tej rośliny w poniższym linku:

http://www.wildflowersofireland.net/plant_detail.php?id_flower=166&wildflower=Meadowsweet

Podobnie jak Aspiryna, wiązówka błotna jest stosowana głównie w celu łagodzenia bólu. Roślina ta działa jak środek moczopędny, przydatny w dolegliwościach nerek i pęcherza, takich jak zapalenie pęcherza moczowego. Jej stosowanie zmniejsza również kwasowość żołądka i jest dobra w stanach reumatycznych, ponieważ usuwa nadmiar kwasu moczowego z organizmu.
Wiązówka błotna stosowana była w przeziębieniach, problemach z oddychaniem, niestrawności kwasowej, wrzodach trawiennych, zapaleniu stawów i reumatyzmie, chorobach skóry i biegunce.

Ja zbieram tylko kwiaty, co w zupełności mi wystarcza.

Ile kwiatów powinieneś użyć, aby zrobić napar?

,, Dawki kwiatu to 2,5 do 3,5 g na dzień i zioła 4 do 5 g uważa się za konwencjonalne. Jednak żadne badania kliniczne nie potwierdzają bezpieczeństwa ani skuteczności tych dawek. Herbatę można przygotować z 4–6 g suszonego zioła i przyjmować 3 razy dziennie ”(około 1-2 łyżek stołowych). (www.drugs.com). Badania może nie potwierdzają skuteczności natomiast praktyka tak!
Jak wszystko, napar najlepiej pić z umiarem i nie łączyć go z syntetycznymi lekami przeciwzapalnymi lub przeciwbólowymi. Również, jeśli masz uczulenie na aspirynę lub jesteś w ciąży, nie zalecam pić tego naparu.

Wskazuję natomiast na rozpoczęcie picia naparu od niskiej dawki.

Na zdrowie.

Ewa

Polska-IE: Udostępnij...
Nowości w Aldi oraz
Dzisiaj rusza aplika
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish